During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.
Postępowanie w przedmiocie zezwolenia na świadczenie usług płatniczych kończy się wydaniem decyzji administracyjnej zezwalającej na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej albo odmawiającej takiego zezwolenia. Zezwolenie na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej może być wydane podmiotowi:
Krajowa instytucja płatnicza jest licencjonowanym dostawcą usług płatniczych. W celu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności i wpisania jej do rejestru dostawców usług płatniczych, instytucja płatnicza musi złożyć dokumenty zgodnie z poniższą listą:
Powszechną praktyką jest wystawianie faktury z odroczonym terminem płatności. Jednak nie zawsze kontrahenci wywiązują się z umowy i zdarza się, że nie płacą w terminie za wykonaną usługę. W niniejszym artykule wyjaśniamy, co możesz zrobić w przypadku, gdy twój kontrahent nie zapłacił za wystawioną fakturę.
Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mogą podlegać umorzeniu. Umorzenie udziałów regulują przepisy art. 199 Kodeksu spółek handlowych. W praktyce regułą jest, że umorzeniu udziałów towarzyszy obniżenie kapitału zakładowego spółki. Do umorzenia dochodzi wówczas z chwilą rejestracji obniżenia kapitału zakładowego w sądzie rejestrowym.
Zgodnie z polskim kodeksem spółek handlowych łączenia spółek można dokonać na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest łączenie przez przejęcie, czyli przeniesienie całego majątku spółek przejmowanych na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółek przejmowanych. Drugą możliwością jest łączenie przez zawiązanie nowej spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki. Spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna) mogą łączyć się między sobą oraz ze spółkami osobowymi (spółką jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną), jednak spółka osobowa nie może być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.