During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Warunki uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy z powodu studiów w Polsce

 Cudzoziemcy, którzy chcą studiować w Polsce, mogą uzyskać kartę pobytu na tej podstawie. W tym celu należy złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w Urzędzie Wojewódzkim. Do wniosku trzeba załączyć niezbędne dokumenty, między innymi:

  • zaświadczenie wydane przez jednostkę prowadzącą kształcenie o przyjęciu na studia lub o kontynuacji studiów,
  • zaświadczenie o wysokości opłat za naukę,
  • dowód uiszczenia opłaty za naukę, potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej za wniosek (340 zł),
  • cztery fotografie,
  • dwie kserokopie paszportu,
  • dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego,
  • dokumenty potwierdzające posiadanie wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów utrzymania w Polsce.

 Aby obliczyć wysokość środków finansowych, które trzeba posiadać, należy do kwoty 10 515 zł (będącej wynikiem mnożenia prawnie wymaganej kwoty 701 zł przez 15 miesięcy) dodać koszt podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania (200 złotych, jeżeli cudzoziemiec przybył z państwa sąsiadującego z Rzeczpospolitą Polską, 500 złotych, jeżeli przybył z państwa członkowskiego Unii Europejskiej innego niż wskazanego wyżej, 2500 złotych, jeżeli przybył z państwa nie będącego członkiem Unii Europejskiej), koszty zamieszkania oraz koszty nauki. Dokumentem potwierdzającym może być na przykład zaświadczenie o wysokości środków finansowych na posiadanym rachunku bankowym albo dokument potwierdzający przyznanie stypendium krajowego lub zagranicznego wraz ze wskazaniem okresu oraz wysokości świadczenia.

 Pierwszego zezwolenia w celu kształcenia się na studiach stacjonarnych, cudzoziemcowi, który podejmuje studia na pierwszym roku, udziela się na okres 15 miesięcy. Jeśli studia uzasadniają pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres krótszy niż 15 miesięcy, pierwszego zezwolenia na pierwszym roku udziela się na czas trwania roku akademickiego lub studiów, przedłużony o 3 miesiące. Po uzyskaniu tego zezwolenia cudzoziemiec będący studentem studiów stacjonarnych może wykonywać pracę w Polsce bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę.