During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.
W związku z pandemią COVID-19 zostały wprowadzone nowe przepisy, które dotyczą cudzoziemców przebywających w Polsce. Nowe przepisy zezwalają cudzoziemcowi na legalny pobyt w kraju, jeżeli jego celem jest realizowanie dotychczasowego celu pobytu, lub jeżeli cudzoziemiec nie może wyjechać z Polski przez pandemię COVID-19.
Przedłużeniu ulega:
Dodatkowo przesunięte zostały terminy:
Przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców w Polsce
Przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemca przebywającego w Polsce dotyczy sytuacji, w których ostatni dzień legalnego pobytu przypada na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (okres ten zaczyna się od 14 marca 2020 r., kiedy został ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego).
W dokumencie tożsamości cudzoziemca nie będzie znajdowała się informacja o przedłużonym okresie pobytu w Polsce (naklejka wizowa, zaświadczenie, wpis itp.). Przedłużony pobyt w Polsce nie daje cudzoziemcowi prawa do podróżowania do innych państw Unii Europejskiej. Jeżeli celem pobytu cudzoziemca było wykonywanie pracy na terytorium Polski, nadal może on realizować swój cel pobytu. W związku z tym, przedłużone zostają zezwolenia na pracę i na pracę sezonową.
Przedłużenie terminów na składanie wniosków
Nowa ustawa także przewiduje wydłużenie terminów na złożenie wniosków pobytowych w Polsce. Jeżeli cudzoziemiec złoży wniosek i zostanie na terytorium Polski z powodu pandemii COVID-19, jego pobyt będzie uznany za legalny.
Powyższe rozwiązanie będzie dotyczyło cudzoziemców, którzy chcą ubiegać się o:
Przedłużenie terminów opuszczenia terytorium Polski
Jeżeli cudzoziemiec wcześniej składał wniosek o legalizację pobytu w Polsce i podczas ogłoszenia pandemii COVID-19 otrzymał negatywną decyzję, czas na opuszczenie Polski zostanie przedłużony do upływu 30-go dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów epidemii, który obowiązywał jako ostatni.
Po wprowadzeniu w Polsce stanu pandemii z powodu COVID-19, w żaden sposób nie zmienią się prawa pobytowe obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), Konfederacji Szwajcarskiej i przebywających z nimi członków rodzin. Uprawnienia te nie są uzależnione od posiadania jakichkolwiek zezwoleń czy dokumentów.