During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.
Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swój biznes w Polsce, muszą złożyć niezbędne formularze i oświadczenia w urzędzie skarbowym. Jednym z obowiązków nowego przedsiębiorcy jest podanie numeru konta bankowego. Kto dokładnie powinien to zrobić, kiedy, jak i w jakiej formie? Powiemy ci o tym w naszym artykule!
Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność muszą spełniać wszystkie wymogi rejestracyjne regulatora. Pod pojęciem przedsiębiorcy rozumiemy zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne oraz osoby niebędące osobami prawnymi (niemające osobowości prawnej), ale będące podatnikami w Polsce. W przypadku podatników niebędących osobami fizycznymi powiadomienia służb podatkowych o otwartych rachunkach bankowych są przedstawiane na standardowym formularzu NIP-8. Należy tego dokonać w ciągu 21 dni od daty wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Wniosek o identyfikację podatnika należy przesłać do naczelnika urzędu skarbowego lub innego właściwego organu odpowiadającego adresowi rejestracji podatnika lub jego formie prawnej i składowi. Format wniosku o identyfikację (dane, które musi dostarczyć przedsiębiorca) jest ściśle określony przez ustawodawcę. Czy jednak wszyscy podatnicy przedstawiają dowody posiadania rachunku bankowego w ten sam sposób?
Przede wszystkim warto zauważyć, że osoby chcące zarejestrować jednosobową działalność przedsiębiorczą składają formularz wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W tej samej formie osoby prezentują zarówno dane identyfikacyjne, jak i zaktualizowane dane. W takim przypadku nowi przedsiębiorcy składają deklarację o otwartych rachunkach bankowych za pomocą formularza CEIDG-1, po rejestracji firmy, a także podając inne niezbędne dane.
Można zatem stwierdzić, że informacja o założonych rachunkach bankowych jest składana w przypadku osób fizycznych - niezwłocznie, w przypadku osób prawnych i innych podatników - po rejestracji przedsiębiorstwa, w ciągu trzech tygodni od momentu wpisu do rejestru w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Co się stanie, jeśli zmieni się konto bankowe?
Zarówno podatnicy będący osobami fizycznymi, jak i inni podatnicy (osoby prawne i osoby nieposiadające osobowości prawnej) są zobowiązani do złożenia deklaracji o aktualizację danych w przypadku zmiany, zamknięcia lub otwarcia nowego rachunku bankowego.
Podatnicy, którzy podlegają wpisowi do CEIDG, składają deklarację o aktualizację danych w ciągu 7 dni od daty zmiany konta firmowego. Deklarację składa się na tym samym formularzu CEIDG-1, a sam rejestr dostarcza zaktualizowane dane do wyznaczonego urzędu skarbowego. Podmioty zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (osoby prawne i inne formy prawne wpisane do KRSu) zgłaszają zmiany zgodnie z aktualizowanymi danymi – np. zmienionym rachunkiem bankowym. Termin, w którym muszą wypełnić ten obowiązek, pozostaje taki sam, jak w przypadku przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG - 7 dni. Aktualizacja składa się na formularzu NIP-8, czyli jak po raz pierwszy podczas rejestracji.
Kilka słów o niespełnieniu tego wymogu i nieprzekazaniu bieżących rachunków bankowych do urzędu skarbowego.
Przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy nie aktualizują informacji o koncie bankowym, mogą zostać ukarani grzywną - jest to naruszenie przepisów podatkowych. Sąd może nałożyć grzywnę w wysokości od 1/10 do 20 minimalnych wynagrodzeń (tj. do 45 000 złotych w chwili publikacji tego artykułu). Jeżeli przestępstwo zostanie sklasyfikowane jako niewielkie przestępstwo, istnieje możliwość, że sprawa zostanie rozstrzygnięta zgodnie z procedurą uproszczoną. Wówczas nałożona grzywna nie może dwukrotnie przekroczyć minimalnego wynagrodzenia.
Ponadto, zgodnie z najnowszymi zmianami w polskim prawie podatkowym, w przypadku wszystkich płatności powyżej 15 tysięcy złotych płatnik jest zobowiązany upewnić się, że rachunek kontrahenta znajduje się na białej liście rachunków bankowych. W przeciwnym razie płatnik będzie odpowiedzialny wspólnie z kontrahentem za niezapłacenie podatków przez odbiorcę, jeśli rachunek nie znajduje się na liście białych kont podatników. Konto nie będzie ujawnione na białej liście, jeśli nie zostało podane do rozliczania podatku.
Przypominamy, że jeśli masz dodatkowe pytania na ten temat lub masz pytania związane z rejestracją i prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością udzielimy informacji i rozwiążemy istniejące problemy!