During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.
Aktualnie aktem prawnym regulującym zatrudnianie obywateli w Polsce jest Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Na podstawie powyższej ustawy pracę w Polsce może podjąć obywatel Ukrainy, który:
Oznacza to, że przepisy specustawy dotyczą wszystkich obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Polsce legalnie, nie tylko tych, którzy przybyli do Polski związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Przepisy te nie dotyczą osób, które złożyły wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce (przyznanie statusu uchodźcy), chyba że decyzja w sprawie ochrony międzynarodowej nie zostanie wydana w ciągu 6 miesięcy od daty złożenia przez nich wniosku o tę ochronę.
Pracodawca w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powinien zawiadomić za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – www.praca.gov.pl powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi.
W zgłoszeniu podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy do powiatowego urzędu pracy należy podać podać:
Takie powiadomienie uprawnia cudzoziemca do wykonywania pracy bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę lub oświadczenia. Niewypełnienie tych warunków oznacza brak możliwości wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę.
Poza powyższymi uregulowaniami, zatrudnianie obywateli Ukrainy nie różni się od zatrudniania obywateli Polski.
Obowiązki pracodawcy:
Obywatele Ukrainy, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
Po upływie 9 miesięcy od dnia wjazdu do Polski pracownik może wystąpić o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce.