During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Międzynarodowe przekazy pieniężne

 We współczesnym świecie płacenie za prezenty, pomoc rodzinie, zawarcie umowy i zapłacenie za towar zagranicznej firmie stało się jeszcze łatwiejsze dzięki szeroko dostępnemu systemowi przekazów pieniężnych. Bardzo łatwo jest znaleźć system przekazów, który pozwoli na przekazanie środków do wybranego kraju, w określonej walucie, a jednocześnie jest szybki, niezawodny i przyjazny dla użytkownika.

 Takie transfery pieniężne możemy wykonywać na kilka sposobów. Do tej pory można wyróżnić cztery rodzaje przekazów: przelew bankowy, przekaz pocztowy, systemy elektroniczne przekazów pieniężnych oraz międzynarodowe systemy przekazów.

Najbardziej popularne są przelewy bankowe, które można wykonać w oddziale banku po otwarciu konta. Warto pamiętać, że koszt takiego przelewu jest często wyższy niż przelew na tę samą kwotę i w tej samej walucie, jeśli zostanie przeprowadzony za pośrednictwem systemu bankowości internetowej. Przelewy zagraniczne różnią się miedzy sobą pod względem czasu ich realizacji i ceny. Najprostszym jest transfer środków w walucie Euro. Tak zwany przelew SEPA- Single Euro Payment Area albo Jednolita Strefa płatności w Euro. Strefa transakcji jest ograniczona do części Europy. Oprócz krajów Unii Europejskiej, można również płacić w ten sposób w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Andorze, Monako i San Marino (z wyłączeniem niektórych terytoriów zależnych, takich jak Grenlandia). Bardzo ważne jest, aby znać numer SWIFT banku odbiorcy i numer IBAN (identyfikator kraju, na przykład, PL i 26 cyfr numeru konta). Koszt takiego przelewu, w zależności od banku, często mieści się w granicach 5 - 10 zł. W przypadku przelewu w innej walucie lub w krajach spoza Unii Europejskiej, operacja odbywa się za pośrednictwem banków pośredniczących i przechodzi przez system SWIFT. W ten sposób możemy dokonywać płatności w dowolnej walucie i dowolnym banku w dowolnym kraju. SWIFT przekazy są często droższe niż SEPA. Zakłada się, że pośredników banków może być kilka i warto z góry wziąć pod uwagę koszty przelewu. Aby środki zostały dostarczone odbiorcy, należy upewnić się, że wprowadzone dane są poprawne. W przypadku błędu, przekaz zostanie wstrzymany.

Aby wysłać pieniądze za granicę osobie, która nie posiada konta bankowego, możemy skorzystać z zagranicznego przekazu pocztowego, oferowanego w każdej placówce Poczty Polskiej. Należy wypełnić formularz przelewu i podać kwotę w złotych. Ta kwota zostanie przeliczona na walutę obcą, jeśli środki nie są otrzymywane w złotych. Taki przelew może trwać około 5-6 dni roboczych, w zależności od kraju, w którym mieszka odbiorca. Koszt takiej usługi wynosi 23,00 zł + 1% kwoty przekazywanych środków. Inne alternatywy dla przekazów pieniężnych, w których nie jest konieczne korzystanie z numerów kont bankowych nadawcy i odbiorcy, to MoneyGram i Western Union, o których będzie dalej w naszym artykule.

Nowoczesne, szybkie i tanie rozwiązanie to elektroniczne systemy płatności, takie jak PayPal lub Moneybookers. Zarówno nadawca, jak i odbiorca, muszą mieć założone konta w danym serwisie. Do wysłania przekazu wystarczy znać adres e-mail odbiorcy oraz należy ustalić kwotę, jaką chcemy wysłać. Elektroniczne przekazy pieniężne są obecnie najszybszą formą dokonywania transakcji płatniczych, ponieważ wykonywane natychmiast i nie wymagają udziału banków. Przelew może być dokonany z dowolnego urządzenia elektronicznego (komputer osobisty lub dowolny przenośny gadżet, terminal płatniczy), na którym zainstalowane są odpowiednie systemy płatności (PayPal lub Moneybookers). Ponadto warto zauważyć, że w ostatnich latach inne instytucje płatnicze, takie jak TransferWise, Revolut, Paysera, są również bardzo popularne. Przelewy między użytkownikami tych płatników są często wykonywane szybko i bezpłatnie, a dostęp do środków jest możliwy za pośrednictwem karty płatniczej systemu VISA lub MasterCard.

Najbardziej znanymi z międzynarodowych systemów przekazów pieniężnych są Western Union i MoneyGram. Z usług Western Union można korzystać zarówno w oddziałach firmy, jak i w placówkach licznych banków, lub przez stronę internetową. Aby to zrobić, należy zarejestrować się i nadać gotówkę z karty płatniczej lub kredytowej. Aby dokonać przekaz w placówce, należy wypełnić formularz i przedstawić dokument tożsamości. Razem z potwierdzeniem wysłania gotówki zostanie podany specjalny 10-cyfrowy numer kontrolny. Aby odbiorca mógł odebrać przekaz, musi pojawić się w agencji Western Union oraz posiadać dokument tożsamości i znać dane przekazu (kwotę, imię, nazwisko nadawcy i kod kontrolny). Pieniądze można nadać w złotówkach, euro i dolarach, a odbiór może nastąpić w walucie kraju przeznaczenia. O tym, że środki dotarły do odbiorcy, nadawca może dowiedzieć się za pośrednictwem powiadomienia SMS, a także informacje o stanie transakcji są dostępne na stronie internetowej systemu. Opłata za przelew wynosi średnio około 2%, w zależności od kraju docelowego, ale nie mniej niż 10 zł.

 Podsumowując, można zauważyć, że korzystanie z nowoczesnych technologii pozwala nam szybko i bezpiecznie dokonywać przekazów pieniężnych do dowolnego miejsca na świecie. Aby to zrobić, wystarczy wybrać najbardziej odpowiednią opcję przekazu.