During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Podatki w Sp. z o.o.

W Spółce z o.o. obowiązują zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Dokument opisuje model podwójnego opodatkowania zysku wydzielonego ze spółki z o.o.. Dochód sp. z o.o. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz – po raz wtóry – podatkiem od wypłacanych wspólnikom dywidend. Podobnie opodatkowana jest jednoosobowa spółka z o.o., jakiej jedynym właścicielem (udziałowcem) jest osoba fizyczna.

Spółki kapitałowe, również i spółka z o.o., opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) w wysokości 19%. Podatek CIT jest płacony od dochodu spółki z o.o., czyli przychodów zmniejszonych o koszty uzyskania przychodów, z wykorzystaniem druków CIT-2 w terminie do 20-tego kolejnego miesiąca. Pomijając podatek CIT, w momencie wypłaty zysku (dywidendy) wspólnikom spółki z o.o., trzeba wpłacić dodatkowo ustalony podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19%.  Jak prosto ustalić, w momencie zysku na poziomie 100 tys. zł sumaryczny podatek wyniesie 34.390 zł. Nie zmienia to ustaleń, że spółka z o.o., tworząc mały zysk albo generalnie stratę, może przynosić wysokie dochody wspólnikom, jacy znajdują się  także w Zarządzie spółki, a więc są z tego powodu dodatkowo wynagradzani.

Z przepisów k.s.h. wynika, że metoda rozporządzania całkowitym zyskiem musi zostać ustalona w umowie spółki. Wygenerowany przez spółkę z o.o. zysk może zostać przeznaczony na dywidendę, pokrycie straty z lat wcześniejszych, zwiększenie kapitału zakładowego albo na fundusz zapasowy lub rezerwowy. O zdefiniowaniu zysku wspólnicy decydują po ukończeniu się roku obrachunkowego w specjalnej uchwale. Tylko w momencie podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy wspólnikom przysługuje roszczenie o wypłatę udziału w zysku.

Spisanie uchwały o podziale zysku nie rodzi jeszcze zobowiązania podatkowego, ale tworzy to dopiero wypłata (lub pozostawienie do dyspozycji) dywidendy dla wspólników spółki z o.o. lub zwiększenie kapitału zakładowego spółki ze środków zgromadzonych w postaci kapitału zapasowego lub rezerwowego (tzw. kapitalizacja funduszy). Dotyczy to tak zysku netto roku obrotowego, jak i zysku przekazanego na te kapitały we wcześniejszych latach.