During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.
Krajowa instytucja płatnicza to osoba prawna, która ma siedzibę na terytorium RP i może świadczyć usługi płatnicze. Może również świadczyć usługi w zakresie emisji pieniądza elektronicznego, jeśli posiada odpowiedni poziom funduszy własnych. Tego typu działalność jest działalnością koncesjonową, dlatego wymaga uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Konieczny jest również wpis do rejestru dostawców usług płatniczych, prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Działalność może być prowadzona zarówno na terytorium RP, jak i na terytorium innych państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Działalność na terytorium tych państw można prowadzić w formie oddziału, za pośrednictwem agenta lub w ramach działalności transgranicznej.
Usługi płatnicze, które może świadczyć krajowa instytucja płatnicza, są wskazane w ustawie o usługach płatniczych. Ustawa zawiera zamknięty katalog rodzajów działalności, które są uznawane za usługi płatnicze.
Krajowa instytucja płatnicza, która posiada kapitał założycielski w wysokości wyższej niż 125 000 euro, ma prawo do wydawania pieniądza elektronicznego na terytorium RP. Przed rozpoczęciem działalności w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego, krajowa instytucja płatnicza powinna zawiadomić w formie pisemnej Komisję Nadzoru Finansowego o zamiarze prowadzenia takiej działalności.
Oprócz świadczenia usług płatniczych krajowa instytucja płatnicza może także świadczyć usługi dodatkowe, które są powiązane ze świadczeniem usług płatniczych, np. usługi wymiany walut, usługi bezpiecznego przechowywania środków pieniężnych przekazanych w celu wykonania transakcji płatniczej lub usługi przechowywania i przetwarzania danych. Może także prowadzić systemy płatności oraz inną działalność gospodarczą.