During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Zaświadczenie A1 w związku z delegowaniem pracowników do wykonywania pracy w innym państwie członkowskim

 Pracodawca, który chce delegować swojego pracownika do wykonywania pracy w innym państwie członkowskim, powinien zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi uzyskania zaświadczenia A1. Aby otrzymać zaświadczenie A1, musi być spełnionych kilka przesłanek.

 Przede wszystkim praca za granicą musi być wykonywana w imieniu przedsiębiorstwa delegującego. Powinien istnieć bezpośredni związek między pracownikiem i pracodawcą, a pracownik nadal podlega zwierzchnictwu przedsiębiorstwa delegującego. Ważne jest kto zatrudnia pracownika oraz wypłaca wynagrodzenie, a także kto przeprowadza rekrutację. Praca powinna być wykonywana dla przedsiębiorstwa delegującego, przedsiębiorstwo delegujące powinno zachować prawo do określenia charakteru pracy wykonywanej przez pracownika delegowanego.

Ponadto przedsiębiorstwo delegujące powinno znaczną część swojej działalności prowadzić w Polsce. Na terenie Polski musi pozostać 25% pracowników, nie wliczając w to pracowników administracyjnych. Brana pod uwagę jest również wartość uzyskiwanego przez pracodawcę delegującego obrotu. Obrót, który w państwie delegującym wynosi 25% całkowitego obrotu, może być wystarczającym wskaźnikiem. Przypadki, w których obrót jest niższy niż 25%, wymagają dodatkowej analizy. Kolejnym wymogiem jest prowadzenie przez pracodawcę działalności co najmniej 2 miesiące. Należy pamiętać, że pracownik nie może być wysłany, by zastąpić innego pracownika delegowanego. W przypadku osób zatrudnionych w celu oddelegowania – konieczne jest, aby przed rozpoczęciem delegowania pracownik podlegał przynajmniej przez miesiąc polskiemu ubezpieczeniu.