During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Otrzymanie numer NIP i VAT przez spółkę zagraniczną w Polsce

 Jest wiele spółek zagranicznych powiązanych z Polską poprzez prowadzenie na terenie Polski części lub całości swojej działalności. Spółka zagraniczna może prowadzić działalność bezpośrednio, poprzez oddział lub przedstawicielstwo w Polsce. Jeżeli spółka prowadzi działalność, która ciągnie za sobą opodatkowanie w Polsce, lub jest płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne w Polsce, musi posiadać polski numer identyfikacji podatkowej NIP.

 W celu uzyskania numeru NIP spółka powinna złożyć formularz NIP-2 w urzędzie skarbowym oraz dołączyć umowę spółki i odpis z rejestru przedsiębiorców wraz z tłumaczeniem na język polski, wykonany przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy w Polsce. Dodatkowo, należy przedstawić uzasadnienie ubiegania się o numer NIP. Jeżeli spółka zagraniczna posiada w Polsce oddział lub przedstawicielstwo, numer NIP może być nadany zarówno spółce macierzystej, jak i jej wyodrębnionej organizacyjnie części. Ponieważ ani oddział, ani przedstawicielstwo nie jest odrębnym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych ani podatku VAT, spółka macierzysta powinna posiadać odmienny numer NIP od oddziału lub przedstawicielstwa. Oddział lub przedstawicielstwo pełni tylko funkcję płatnika zaliczek na podatek PIT oraz płatnika składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, w związku z tym może posiadać swój numer NIP, jeżeli zatrudnia pracowników. Należy podkreślić, iż obowiązkowi wystąpienia o NIP może podlegać zarówno dany podmiot jako całość, jak i część danego podmiotu (np. zakład, oddział lub przedstawicielstwo).

Spółka zagraniczna może również wystąpić o nadanie numeru VAT, jeżeli są ku temu przesłanki. Rejestracja w zakresie podatku VAT będzie uzasadniona w przypadku stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski, dokonywania w Polsce dostaw towarów, lub świadczenia usług, dla których to ona, a nie nabywca, jest zobowiązana do rozliczenia należnego podatku VAT na terytorium Polski, lub gdy nabywa towary na terytorium Polski i sprzedaje je na terytorium Polski lub dokonuje eksportu towarów z terytorium Polski. 

W celu rejestracji należy złożyć deklarację VAT-R w urzędzie skarbowym. Jeżeli wcześniej nie było złożonego NIP-2 lub nie był nadany polski numer NIP, należy wraz z VAT-R złożyć NIP-2. Załączniki do VAT-R:

  • kopia umowy spółki wraz z oryginałem tłumaczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego;
  • kopia wyciągu z rejestru przedsiębiorców w kraju zarejestrowania wraz z oryginałem tłumaczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego;
  • kopia zaświadczenia wydanego przez władze podatkowe kraju prowadzenia działalności potwierdzającego zarejestrowanie dla potrzeb VAT w tym kraju wraz z oryginałem tłumaczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego;
  • oryginał umowy rachunku bankowego z bankiem w Polsce lub oryginał zaświadczenia banku w Polsce o otwarciu rachunku bankowego;
  • umowa z biurem rachunkowym;
  • dokładny opis działalności spółki w Polsce uzasadniający potrzebę rejestracji dla potrzeb VAT w Polsce.

Rejestracji numeru NIP i VAT może dokonać zarówno spółka z Unii Europejskiej, jak i z innych krajów świata na tych samych zasadach. Istotne jest dobre uzasadnienie złożenia zgłoszeń identyfikacyjnych, z którego jednoznacznie wynika obowiązek podatkowy spółki. Termin nadania numeru NIP wynosi około 7 dni roboczych, VAT- w praktyce może wynosić nawet około miesiąca, w zależności od tego, czy inspektor podatkowy potrzebuje wyjaśnień dotyczących działalności firmy i uzasadnienia rejestracji VAT.