During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Rezydent / nierezydent podatkowy?

W Polsce opodatkowaniu podlegają nie tylko obywatele Państwa, ale także wszyscy cudzoziemcy, którzy są oficjalnie zatrudnieni w Polsce. Z punktu widzenia prawa podatkowego występują dwie kategorie cudzoziemców:

  • nierezydenci – osoby, które nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
  • rezydenci – osoby, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polski i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych osoba posiadająca status polskiego rezydenta podatkowego podlega tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W takim przypadku opodatkowaniu podlegają wszystkie uzyskane dochody, niezależnie od miejsca i źródła oraz kraju ich uzyskania. Cudzoziemca uważa się za rezydenta, jeżeli spełnia co najmniej jedno z tych dwóch warunków:

  • posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Rezydent podlega opodatkowaniu na takich samych warunkach jak i obywatel polski. W zależności od rodzaju uzyskiwanego dochodu rozlicza PIT.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy PIT, osoba fizyczna, która  nie posiada miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za nierezydenta.  Z tego wynika że podatnik, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów(przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Pozostałe dochody, które zostały przez niego osiągnięte za granicą, nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Za osiągane na terytorium Polski uważa się dochody(przychody) z:

  • pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości,
  • papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną,
  • tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeśli nierezydent uzyskuje dochód z tytułu wykonywanej pracy wtedy jego dochód podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. W takim przypadku obowiązuje złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-37).

Przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście (z działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej) podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20%. Przy czym za płatnikiem podatku będzie pracodawca, który przygotowuję formę IFT-1R przekazując ją podatnikowi zarówno jak i właściwemu urzędowi skarbowemu.