During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.
Od września 2019 r. zaczęła działać tzw. „Biała lista podatników VAT”. Będzie ona zawierać informacje o rejestracji, anulowaniu rejestracji i statusie podatnika VAT, a także numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Płatności na konto inne niż wskazane na „Białej liście” będą podlegać grzywnie.
Co to jest biała lista podatników VAT i jakie informacje będą w niej zawarte?
Biała lista podatników to elektroniczna lista przedsiębiorców prowadzona przez kierownika Krajowej Administracji Podatkowej:
- w której naczelnik inspekcji podatkowej wnosi informacje co do już zarejestrowanych lub wykluczonych z rejestru podatników VAT przedsiębiorców;
- informacja o zarejestrowanych podatnikach VAT, w tym zarejestrowanych ponownie.
Biała lista podatników będzie głównie zawierać numery rachunków bankowych przedsiębiorców, na które kontrahenci muszą dokonywać płatności (są to rachunki wskazane w deklaracji / aktualizacji NIP-8 lub CEIDG).
Informacje rozproszone do tej pory zostaną zebrane na białej liście. Wykonawca będzie mógł wyszukiwać nie tylko według NIP (numeru podatkowego) kontrahenta, ale także według fragmentu nazwy lub nazwy organizacji. Tylko konta rozliczeniowe mogą być umieszczone na białej liście podatników. Wyklucza to mechanizm podzielonej płatności dla kont oszczędnościowych.
Jeżeli podatnik prześle pieniądze na konto inne niż wskazane na białej liście, a kwota przekroczy 15 000 złotych, nie będzie on w stanie wskazać tej kwoty w linii wydatków, które zmniejszają podstawę opodatkowania do obliczenia podatku dochodowego. Dlatego, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, należy sprawdzać, czy konto kontrahenta znajduje się na białej liście dla każdej płatności MPP.
Warto zwrócić uwagę na to, czy konto bankowe zostało zarejestrowane na liście w dniu przelewu. Decydujący jest dzień, w którym pieniądze zostaną przekazane na zakup produktu / usługi, a nie dzień, w którym kwota zostanie pobrana z konta kupującego lub zaksięgowana na koncie sprzedawcy.
Istnieje wyjątek od powyższej zasady. Koszty przekraczają 15 000 złotych, mimo że płatność zostanie dokonana na konto bankowe niewymienione na białej liście można zapisać w koszty. Warunek: płatnik w ciągu trzech dni od daty przelewu bankowego zgłasza ten fakt do inspekcji podatkowej (płatność na inne konto niż wskazane na białej liście) odpowiadającej sprzedawcy produktu lub usługi.
Oprócz rachunków bankowych biała lista podatników VAT będzie zawierać następujące informacje:
- nazwa firmy lub imię i nazwisko właściciela;
- Numer, pod którym firma została zidentyfikowana do celów podatkowych, jeżeli taki numer został przypisany;
- numer REGON, jeśli został wydany;
- numer PESEL, jeśli istnieje;
- Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, jeśli został mu nadany;
- Adres siedziby - w przypadku osoby prawnej niebędącej osobą fizyczną;
- Stały adres prowadzenia działalności lub adres rejestracji, w przypadku braku stałego adresu prowadzenia działalności - dla osoby prowadzącej działalność;
- Nazwiska członków spółki uprawnionych do reprezentowania spółki oraz ich numery identyfikacji podatkowej lub numery PESEL;
- Nazwiska pełnomocników i ich numery identyfikacji podatkowej lub numery PESEL;
- Imię i nazwisko partnera biznesowego oraz jego numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL;
- Data rejestracji, odmowa rejestracji lub wyrejestrowanie i rejestracja jako płatnika podatku VAT;
- Podstawa prawna rejestracji, odmowy rejestracji lub wyrejestrowania i rejestracji jako płatnika podatku VAT.
Biała lista podatników VAT jest dostępna:
- W biuletynie państwowym Ministerstwa Finansów,
- W centralnym rejestrze oraz informacje o działalności gospodarczej.
Od kiedy zacznie obowiązywać biała lista podatników VAT?
Informacje zawarte na białej liście podatników VAT oraz obowiązki z tym związane weszły w życie od 1 września 2019 r. Sankcje za spłatę wierzytelności na inne konto, niż konta z białej listy wejdą w życie 1 stycznia 2020 r. W związku z tym płatności na konta bankowe niewymienione na liście w okresie od 1 września 2019 r. do 1 stycznia 2020 r. nie będą karane.
Warto zauważyć, że odpowiedzialne podejście do spełnienia wymóg tej procedury ochroni Państwo przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Aby być na bieżąco z wszelkimi zmianami w przepisach podatkowych, zalecamy rozsądny wybór księgowego.
Formularz ZAW-NR
Od 30 grudnia 2019 roku istnieje możliwość uniknięcia sankcji związanych z opłatą za towary lub usługi na rachunek nieodnotowany na białej liście podatników. Osoba, która popełniła taki błąd, może złożyć formularz ZAW-NR w odpowiednim urzędzie w ciągu trzech dni od dnia przelewu, aby uniknąć kary. Ministerstwo Finansów przewidziało także możliwość złożenia wniosku przez Internet (https://www.podatki.gov.pl/zawiadomienie-zaw-nr/), jeżeli wnioskodawca posiada profil zaufany. Jeśli wnioskodawca nie ma możliwości złożyć osobiście wniosku w urzędzie lub elektronicznie, może to zrobić jego pełnomocnik (na podstawie pełnomocnictwa ogólnego lub szczególnego). Osoby, które posiadają jedynie UPL-1, nie będą mogły występować jako pełnomocnicy w tej sprawie.