During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Nowe zasady pobytu w Polsce od stycznia 2023 roku: ważne zmiany dla Ukraińców

W Polsce zmienią się warunki pobytu dla ukraińskich uchodźców- kraj planuje zmienić specjalną ustawę o pomocy dla obywateli Ukrainy. Od 2023 roku uchodźcy zaczną pokrywać część kosztów zakwaterowania w ośrodkach zbiorowych. Zmiany zobowiązują też migrantów do uzyskania numeru PESEL.

Zmiany w systemie świadczeń dla uchodźców.

 Celem nowelizacji jest również korekta systemu świadczeń dla uchodźców. Zgodnie ze statutem płatności zostaną zawieszone, jeśli uchodźca opuści Rzeczpospolitą Polską. Nadal będzie obowiązywał przepis, który stanowi, że jeśli taki wyjazd przekroczy 30 dni, obywatel Ukrainy straci status zgodnie z prawem, a tym samym przestanie mieć prawo do świadczeń. Taki status może zostać ponownie przyznany, jeśli Ukrainiec ponownie ucieknie do Polski w wyniku działań wojennych w jego kraju.

 Nowelizacja zezwala również na Dokument elektroniczny dostępny w załączniku Diia.pl jak zezwolenie na pobyt ukraińskich uchodźców. Dokument ten wraz z dokumentem podróży umożliwi obywatelowi Ukrainy wielokrotne przekraczanie granicy bez konieczności uzyskania wizy.

 Zmiany w zezwoleniach na pobyt czasowy i zasadach zameldowania

 Z ustawy zostanie wykluczony przepis, który przewiduje specjalną procedurę wydawania uchodźcom zezwoleń na pobyt czasowy. Autorzy Rozporządzenia podkreślili, że zmiana ta w żadnym wypadku nie pozbawi uchodźców ich prawa do pobytu przez 18 miesięcy od 24 lutego w Rzeczypospolitej Polskiej.

 W trakcie prac nad nowelizacją ustawy dodano również przepis, który zakłada, że od 1 kwietnia 2023 r. O zezwolenie na pobyt czasowy będą mogli ubiegać się ukraińscy uchodźcy, którzy podjęli pracę lub prowadzą działalność gospodarczą.

 - To wyjście naprzeciw oczekiwaniom uchodźców, którzy chcą planować życie w polskim kraju na dłuższy okres-tłumaczy wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

 Uchodźcy będą płacić za pobyt w miejscach zbiorowego zakwaterowania

 Od 1 lutego 2023 r. Ukraińcy, którzy będą przebywać w Polsce dłużej niż 120 dni, będą musieli pokryć 50% kosztów pobytu. Kwota wyniesie nie więcej niż 40 zł na jedną osobę dziennie.

 Ponadto od 1 maja 2023 uchodźcy, którzy będą przebywać w Polsce przez 180 dni, będą musieli pokryć 75% wydatków. Kwota wyniesie nie więcej niż 60 zł od osoby za dobę.

 Pomoc w takich miejscach nie będzie dotyczyła szczególnie wrażliwych grup. Zgodnie z nowelą osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, dzieci, osoby w wieku emerytalnym, kobiety w ciąży, osoby wychowujące dziecko do 12 miesięcy życia, opiekunowie co najmniej trojga dzieci, a także osoby w trudnej sytuacji, nie będą musiały pokrywać kosztów  utrzymania. 120 dni po ich przybyciu do Polski pomoc będzie kontynuowana bezpłatnie.

 Zmienią się również zasady rejestracji obywateli Ukrainy.

 Uchodźcy od przyjazdu do Polski będą mieli 30 dni na złożenie wniosku o numer PESEL. Ci, którzy przyjechali już do Polski po rosyjskim ataku, ale jeszcze nie złożyli takiego wniosku, będą mieli na to 30 dni od wejścia w życie ustawy. Przed wejściem w życie ustawy, termin rejestracji w systemie PESEL wynosi 90 dni od momentu wjazdu do Polski.

 Ponadto wyjazdy uchodźców z Polski będą nadzorowane przez Urząd Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i inne urzędy miejskie. W ten sposób władze Polski planują uniknąć niecelnej wypłaty pomocy pieniężnej. Instytucje uzyskają dostęp do informacji o datach każdego wjazdu i wyjazdu ukraińskich uchodźców z terytorium Polski.

 Przedłużenie legalności pobytu i dalsze wsparcie finansowe

 Legalność pobytu obywateli ukraińskich przebywających w Polsce przed wojną zostaje przedłużona do 24 sierpnia 2023 roku. Obecnie ustawa gwarantuje im legalność pobytu do końca bieżącego roku. Nowela zapewnia również, że obowiązujące w tym roku preferencje podatkowe dla wolontariuszy na Ukrainie będą obowiązywać przez kolejny rok.

 Nowelizacja zawiera również przepisy dotyczące dalszego wsparcia finansowego jednostek samorządu terytorialnego na dodatkowe zadania edukacyjne dla dzieci z Ukrainy. Na 2023 r. Na te zadania w funduszu pomocowym zaplanowano ponad dwa miliardy złotych.