During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.
Jeśli interesuje Państwa pytanie, jak otworzyć salon fryzjerski w Polsce, w tym artykule pomożemy zrozumieć, co trzeba dla tego zrobić.
Wymagania sanitarnej stacji epidemiologicznej dotyczące otwierania salonu fryzjerskiego
Przede wszystkim jednym z głównych organów kontrolnych podczas otwarcia salonu fryzjerskiego jest stacja sanitarno-epidemiologiczna. Aby móc prowadzić działalność w wybranych przez Państwo lokalach, należy uzyskać zgodę Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. W tym celu w terminie 14 dni od daty rozpoczęcia działalności odpowiedni wniosek składa się w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Formularz powinien zawierać informacje dotyczące danych technicznych pomieszczeń i warunki w nim stworzone dla prowadzenia tej działalności.
Wymagania sanitarne dla salonu fryzjerskiego określił Minister Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. (Przekazuję Ministra Zdrowia z dn. 17 lutego 2004 r.) w sprawie szczególnych wymagań sanitarnych, które muszą spełniać salony fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, salony tatuażu, inne ośrodki zdrowia.
Pomieszczenie musi mieć dostęp do ciepłej i zimnej wody. Niedopuszczalne jest palenie w pomieszczeniu (chyba że do tych celów przydzielono osobny pokój) i znajdowanie się zwierząt w pomieszczeniu.
Zgodnie z wymogami stacji sanitarno-epidemiologicznej fryzjer musi również zorganizować co najmniej dwa miejsca pracy do wykonywania usług oraz dodatkowe oddzielne miejsce do mycia i farbowania włosów, które powinno być wyposażone w umywalkę z ciepłą i zimną wodą.
Konieczne jest również ustalenie zrozumiałych procedur dotyczących dezynfekcji (rąk, mebli, siedzeń, ścian, podłóg i instrumentów wielokrotnego użytku) oraz sterylizacji (na przykład tych części urządzeń, których nie można dezynfekować) - podczas kontroli stacji sanitarnej i epidemiologicznej często zwracana jest uwaga na przebieg procesów dezynfekcji i sterylizacji.
Kasa fiskalna
Wszyscy przedsiębiorcy prowadzący salony fryzjerskie są zobowiązani do rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Dla nowych przedsiębiorców istnieje możliwość skorzystania z ulgi na jego zakup (zwrot do 700 złotych).
Salon fryzjerski a opłaty w ZAIKS
Jeśli w salonie fryzjerskim będzie grała muzyka, należy wykupić licencję i uiścić miesięczną lub jednorazową opłatę do organizacji reprezentującą twórców, wykonawców i producentów muzyki. Można jednak uniknąć takich formalności, odtwarzając muzykę, która nie wymaga zakupu licencji, która jest publicznie dostępna.
Warto zauważyć, że w salonie można podawać (lub sprzedawać) napoje bezalkoholowe - należy przestrzegać warunków określonych w przepisach dotyczących terminów ważności żywności.
Przedsiębiorca może otwierać swoją działalność, jeżeli spełnione są obowiązki związane z ubezpieczeniem społecznym, podatkiem VAT, zakupem licencji i kasy fiskalnej, a stacja sanitarno-epidemiologiczna zaakceptowała przydatność pomieszczeń do tej działalności.
Lokalizacja
Salony świadczące usługi fryzjerskie i kosmetyczne powinny znajdować się w oddzielnym budynku/lokalu. Pomieszczenie powinno zostać podzielone na strefy:
Pomieszczenie musi być podłączone do kanalizacji.
Oświetlenie
Pomieszczenie musi mieć światło dzienne i sztuczne oświetlenie. Zakłada się, że okna powinny stanowić 1/8 powierzchni pomieszczenia. Z kolei sztuczne oświetlenie powinno być zarówno sufitowe, jak i punktowe (przy każdym stanowisku pracy). Oświetlenie nie powinno być mniejsze niż 500 LKS, a lampy źródeł światła nie mogą powodować odbłysków i muszą być w pełni sprawne.
Ogrzewanie i wentylacja
W pomieszczeniach roboczych, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna, temperatura nie powinna być niższa niż 18 ° C. Nie oznacza to jednak, że temperatura może być zbyt wysoka. Ogólnie przyjmuje się, że temperatura nie powinna przekraczać 30 ° C.
Przepisy nakazują również ochronę miejsc pracy przed przewianiem zimnego powietrza z zewnątrz. W salonach konieczne jest systematyczne eliminowanie nadmiaru ciepła i wilgoci uwalnianych przez narzędzia robocze, tj .:
Ponadto, właściciele salonu fryzjerskiego muszą zapobiegać występowaniu i rozprzestrzenianiu się infekcji między pracownikami i klientami salonu. Biorąc pod uwagę szereg potencjalnych źródeł zanieczyszczenia powietrza: wirusy, bakterie, grzyby, kurz, chemikalia, salon fryzjerski nie może funkcjonować bez odpowiedniego systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej.
Klimatyzacja
Rolą klimatyzacji jest zapewnienie pracownikom i klientom salonów odpowiednich warunków higienicznych, utrzymanie odpowiedniej temperatury, wilgotności, ciśnienia, bezpiecznego dla oddychania powietrza.
Wentylacja nie powinna powodować przeciągów, chłodzenia lub przegrzania pomieszczeń roboczych. Powietrze dostarczane do pomieszczeń roboczych z zewnątrz przez wentylację mechaniczną lub klimatyzację musi być wolne od kurzu i szkodliwych substancji.
Przepływ powietrza z jednostek wentylacyjnych nie powinien być kierowany bezpośrednio do miejsca pracy. W przypadku klimatyzacji i wentylacji mechanicznej zaleca się konserwację techniczną sprzętu, aby zapobiec jego awarii, a także podjąć środki (techniczne i organizacyjne) mające na celu zmniejszenie wpływu hałasu.
Dźwiękoszczelność
Głównym źródłem hałasu w miejscach pracy w salonach fryzjerskich są narzędzia robocze: suszarki do włosów, maszynki do strzyżenia, wentylatory, klimatyzatory, a także telefony klientów i pracowników. Aby wyeliminować hałas, zaleca się:
Jeżeli wyeliminowanie wysokiego poziomu hałasu nie jest możliwe, przedsiębiorca powinien wyposażyć pracowników w sprzęt ochronny (słuchawki, zatyczki do uszy).
Wejście do pomieszczenia salonu fryzjerskiego
Wejście i wyjście z salonu fryzjerskiego musi być niezakłócone, to znaczy, że w drzwiach i w drodze do drzwi nie powinno być nic, co mogłoby przeszkadzać w szybkiej, skutecznej ewakuacji. Meble i wyposażenie do pracy należy usunąć z dróg ewakuacyjnych. Jeśli wejście do salonu jest bezpośrednio z ulicy, przed drzwiami musi znajdować się lobby zapewniające odpowiednią izolację termiczną pomieszczenia, oddzielone drugimi wewnętrznymi drzwiami od reszty pomieszczenia.
Miejsce pracy
Wysokość pomieszczenia salonu fryzjerskiego roboczego nie powinna być mniejsza niż:
Podłoga powinna być gładka, wykonana z antypoślizgowych materiałów, łatwa do czyszczenia i odporna na środki dezynfekujące. Wszelkie zabrudzenia należy natychmiast usunąć. Jeśli występują usterki, stopnie, schody, muszą być odpowiednio oznaczone.
Jeśli ściany pokryte jasną farbą/innym materiałem wykończeniowym, do wysokości 2 m - powinien to być materiał o gładkiej powierzchni, łatwy do mycia.
Miejsce pracy to co najmniej 2 metry kwadratowe wolnej podłogi dla jednego pracownika. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się oddzielne punkty obsługi, odległość między poszczególnymi miejscami pracy powinna wynosić co najmniej 0,75 m.
Prąd
Przewód elektryczny musi być zaprojektowany i rozmieszczony w taki sposób, aby nie miał kontaktu z rurami z wodą. Minimalna odległość elektrycznego urządzenia od wody wynosi 60 cm. Każdy obwód elektryczny musi być wyposażony w bezpiecznik, aby w momencie awarii można było wyłączyć zasilanie i zapobiec pożarowi.
Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy instalacje elektryczne, przewody i przedłużacze mają nienaruszoną izolację, czy gniazda elektryczne są szczelne, czy są mocno przymocowane do ścian, blatów. Ważne jest prawidłowe (zgodne z zaleceniami) działanie urządzeń elektrycznych.
Należy zastosować nowoczesne środki bezpieczeństwa i zgodność z przepisami, aby zminimalizować ryzyko awarii sprzętu i okablowania, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa klientów, pracowników i mienia.
Z przyjemnością pomożemy w otwarciu salonu piękności w Polsce i udzielimy wszelkich dodatkowych informacji na ten temat!