During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.
W ustawodawstwie dotyczącym podatku od towarów i usług (VAT) nastąpiły zmiany, zgodnie z którymi wymagania dotyczące sposobu dokumentowania transakcji prowadzonych z kontrahentami europejskimi stały się bardziej zaostrzone. Zmiany te wynikają z postanowień rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) 2018/1912 z dnia 4 grudnia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011, które było uchwalone w dniu 27 grudnia 2018 r. i weszło w życie 1 stycznia 2020 r. Celem jego wprowadzenia jest ujednolicenie zasad dokumentowania wewnątrzeuropejskiej dostawy towarów na terenie całej Unii Europejskiej. Przepis ustawy wprowadza tzw. Quick Fixes - zmiany mające na celu wdrożenie środków uproszczających transakcje wewnątrz Unii Europejskiej, w tym w odniesieniu do prawa do stosowania stawki VAT 0% dla transakcji transgranicznych dokonywanych między różnymi krajami Unii Europejskiej.
Do 1 stycznia 2020 roku, zgodnie z przepisami ustawy o VAT, dostawa towarów do kontrahenta w UE mogła być opodatkowana w wysokości 0% VAT pod warunkiem, że kupujący ma prawidłowy i ważny numer VAT-UE. Ponadto przepisy wymagały złożenia uogólnionych informacji i posiadania przez podatnika dowodów na to, że towary zostały wywiezione z Polski i dostarczone europejskiemu nabywcy.
Po zmianach przedsiębiorca musi posiadać zarówno prawidłowy i ważny numer VAT-UE, jak i spełnić co najmniej dwa warunki z kategorii A i jeden z kategorii B, w celu opodatkowania wewnątrzeuropejskiej dostawy towarów stawką 0% VAT.
Kategoria A obejmuje:
Kategoria B to:
Ponadto, jeśli transport odbywa się przez kupującego, sprzedający jest również zobowiązany do pisemnego oświadczenia kupującego lub strony trzeciej potwierdzającego, że towary zostały wysłane lub przekazane, oraz wskazującego stan docelowy towarów.
W związku z tym, aby potwierdzić zastosowanie stawki VAT 0%, należy zebrać większą liczbę dokumentów potwierdzających fakt przekazania i odbioru towarów w innym kraju UE dla każdej z dokonanych sprzedaży.