During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Zatory płatnicze w sektorze MŚP

 Polski rząd zatwierdził nowe prawo mające na celu wyeliminowanie lub przynajmniej zmniejszenie liczby zatorów płatniczych w sektorze MŚP (Małych i Średnich Przedsiębiorstw). Od dawna na polskim rynku zdarzają się przypadki regularnego nieuiszczania rachunków przez duże organizacje dla firm z sektora MŚP. Często wykonawcami zleceń od dużych przedsiębiorstw są małe i średnie przedsiębiorstwa, które, jeśli przez długi czas nie otrzymają płatności od organizacji klienta, likwidują swoją działalność z powodu braku środków na prowadzenie działalności.

 Od 1 stycznia 2020 roku wchodzi w życie nowa ustawa, która określa maksymalny termin płatności - 30 dni, jeśli klient jest instytucją państwową (istnieje wyjątek dla organizacji medycznych, w których termin płatności jest przedłużony do 60 dni).

Wcześniej duże korporacje mogły narzucać warunki współpracy, w tym wyznaczać wygodny dla nich czas na spłacenie rachunku, ponieważ są dużymi klientami. Teraz termin płatności jest regulowany przez prawo i wynosi 60 dni, jeśli transakcja występuje między małym przedsiębiorstwem (będącym wykonawcą) a dużą korporacją (będącą klientem). Jeśli usługa / dostawa towarów będzie realizowana w częściach/partiach, płatność można również można podzielić na części.

Nowe prawo przewiduje również, że odtąd wykonawca może odstąpić od umowy o współpracy, jeśli klient nie zapłaci w ciągu 120 dni. Poprzednio wykonawca nie mógł odmówić zawarcia umowy, nawet jeśli klient nie płacił przez długi okres.

Zgodnie z nowym prawem duże firmy muszą co roku publikować raporty dotyczące swoich „praktyk płatniczych”. Przed rozpoczęciem współpracy z dużą firmą przedsiębiorstwo z sektora MŚP może sprawdzić praktyki płatnicze tej firmy i dowiedzieć się, czy firma spłaciła wszystkie swoje zobowiązania oraz w jakim terminie firma dokonuje płatności za faktury wykonawcom. Ta decyzja pozwoli małym firmom chronić się przed dużymi organizacjami, które opóźniają płatności lub wcale nie płacą.

Nowe prawo przewiduje również wzrost odsetek za brak opłaty ze strony klienta z 9,5% do 11,5% rocznie. Odsetki zostały podwyższone, aby występować jako rekompensata dla wykonawcy za to, że klient nie zapłacił rachunku w terminie.

Oprócz odsetek wykonawca może również żądać odszkodowania. Od 1 stycznia 2020 r. Zostaną wprowadzone trzy progi kompensacyjne:

  • 40 euro za fakturę, która nie przekracza 5000 złotych,
  • 70 euro za fakturę od 5000 do 50 000 złotych,
  • 100 euro za fakturę równą lub przekraczającą 50 000 złotych.

Podsumowując, można powiedzieć, że teraz firmy z sektora MŚP stały się bardziej chronione przed nieodpowiedzialnymi dużymi firmami, które nie płacą za świadczone usługi lub dostawę towarów. Należy podkreślić, że samo istnienie prawa nie gwarantuje jego wdrożenia przez wszystkich uczestników rynku. Aby uniknąć nieprzyjemnych praktyk biznesowych, zalecamy dokładne sprawdzenie swoich kontrahentów. Dodatkową gwarancją jest zawieranie umów, które regulują różne nieprzewidziane sytuacje.