During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Podpis elektroniczny vs ePUAP

 Nowoczesne technologie pozwalają rozwiązać wiele problemów przez Internet. Często transakcje dokonywane w sieci wymagają odpowiedniego potwierdzenia - konieczne jest udowodnienie, że je wykonuje dana osoba. W tym celu stworzono specjalne usługi zdalnego potwierdzania tożsamości podpisującego. W Polsce jest to system ePUAP oraz kwalifikowany podpis elektroniczny. W tym artykule omówimy ich zalety i różnice.

 ePUAP - to elektroniczna platforma usług administracji publicznej, za której pośrednictwem obywatele mogą rozwiązywać wiele problemów online. Podczas rejestracji na portalu ePUAP początkowo tworzony jest «zwykły» profil. Aby aktywować profil zaufany, należy złożyć wniosek i w ciągu 14 dni osobiście stawić się z dokumentem tożsamości w tzw. punkcie potwierdzenia tożsamości, może to być urząd skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub inny urząd lub struktury takie jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Poczta Polska. Możesz również zweryfikować swoją tożsamość za pomocą bankowości internetowej. Bardzo wygodny sposób dla tych, którzy mają już otwarty rachunek w jednym z akredytowanych banków w Polsce. Podpisując umowę z bankiem, klienta identyfikuje pracownik banku, jego dane są wprowadzane do systemu. Potwierdzenie może potrwać kilka minut, ale warunkiem jest posiadanie numeru PESEL wnioskodawcy w systemie bankowym. Za granicą tożsamość można zweryfikować w Konsulacie Generalnym RP i Ambasadzie.

Po etapie weryfikacji tożsamości profil staje się «zaufanym». Utworzenie i korzystanie z profilu zaufanego jest bezpłatne, okres ważności wynosi 3 lata od daty podpisania wniosku. Warto jednak zaznaczyć, że głównym wymogiem jest posiadanie numeru PESEL wnioskodawcy, który jest niezbędny do złożenia i potwierdzenia wniosku. Bez numeru PESEL nie można uzyskać ani aktywować podpisu ePUAP. Z pomocą ePUAP możesz skorzystać z usług władz samorządowych (np. rejestracja działalności gospodarczej, zgłoszenie sprzedaży samochodu itp.), Krajowego Rejestru Sądowego (rejestracja spółki), ZUS (weryfikacja opłaconych składek na ubezpieczenie), Inspekcji Skarbowej oraz Urzędu Stanu Cywilnego (kopia aktów małżeństwa, urodzenia, śmierci).

Kwalifikowany podpis elektroniczny to sposób na zdalne zidentyfikowanie tożsamości podpisującego. Informacje są przechowywane na przenośnym nośniku (pendrive) przez właściciela podpisu. Za jego pomocą możesz podpisywać zarówno oficjalne dokumenty i oświadczenia na stronach urzędów, dokumenty w formacie elektronicznym (pliki, PDF, WORD, HTML i inne), jak i e-maile. Istnieje również wiele dodatkowych funkcji, które można wykorzystać do kontaktu z partnerami biznesowymi lub administracją rządową. Podpis elektroniczny jest narzędziem handlowym i można go kupić u certyfikowanych sprzedawców nadzorowanych przez Ministerstwo Technologii Cyfrowej. Lista dostawców znajduje się na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji, a cena zależy od ważności certyfikatu i konkretnej usługi. W skład zestawu do podpisu kwalifikowanego wchodzą najczęściej: specjalna karta kryptograficzna (na której zapisany jest certyfikat kwalifikowany), czytnik kart (który łączy się z komputerem) oraz oprogramowanie (które należy zainstalować). Aby otrzymać podpis elektroniczny, musisz potwierdzić swoją tożsamość w punkcie partnerskim. Tożsamość może być również potwierdzona przez notariusza w Polsce i poza granicami Polski, w kancelarii notariusza wpisanej na listę przez Krajową Radę Notarialną lub Międzynarodową Unię Notarialną, a także przez polskiego konsula, który posiada uprawnienia notarialne, przy poświadczaniu dokumentów dla Polski w języku polskim. Notarialne poświadczenie podpisu musi być sporządzone w języku polskim lub angielskim. W przypadku braku możliwości notarialnego potwierdzenia tożsamości w jednym z powyższych języków, do wniosku o wydanie podpisu kwalifikowanego należy dołączyć tłumaczenie przysięgłe. Podpis elektroniczny jest ważny 1, 2 lub 3 lata. Po tym czasie możesz przedłużyć podpis na kolejny okres. Za pomocą podpisu elektronicznego możesz podpisywać dokumenty takie jak: faktury elektroniczne, umowy handlowe, deklaracje podatkowe, wnioski do urzędów. Ponadto w przypadku wszystkich innych usług administracji publicznej w Polsce można korzystać z podpisu elektronicznego.

Zarówno podpis elektroniczny, jak i ePUAP są dowodem tożsamości podpisującego. Do głównych zalet posiadania tego rodzaju potwierdzenia należy możliwość podpisania dokumentu w dowolnym momencie bez wychodzenia z domu.

W naszym biurze możesz zakupić zestaw kwalifikowanych podpisów elektronicznych, a także zweryfikować swoją tożsamość, aby otrzymać podpis Certum.

Jeśli chcesz zapoznać się z naszą ofertą napisz na adres: podpis@consultinvest.pl