During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Wjazd do Polski z zaproszeniem w celach gospodarczych. Zmiany od 16.10.2021

 Od 16 października 2021 r. zmieniły się zasady wjazdu na terytorium RP cudzoziemców, przyjeżdżających jako partnerzy biznesowi polskich przedsiębiorców. W tym artykule omówimy, kto może wjechać do Polski posiadając zaproszenie biznesowe i jak prawidłowo je sporządzić.

 Zmiany w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczą cudzoziemców przybywających na terytorium RP w celach gospodarczych na pisemne zaproszenie, które zawiera określony cel i jest wystawione przez osobę prawną zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zaproszenie to jest podstawą do wjazdu do Polski, ale nie wpływa na obowiązujące normy sanitarne wprowadzone w związku z pandemią.

Dotychczas można było również wjechać do kraju na podstawie zaproszenia biznesowego, ale cudzoziemiec musiał uprzednio uzyskać tzw. rekomendację Ministra Spraw Zagranicznych. Wprowadzone zmiany anulują ten wymóg. Z tego wynika, że tego typu zaproszenie nie wymaga żadnej rejestracji ani potwierdzenia.

Zwracamy uwagę na fakt, że taka możliwość dotyczy wszystkich obywateli państw trzecich prowadzących działalność gospodarczą. Wprowadzone zmiany nie dotkną tylko tych, którzy wcześniej mogli wjechać bez akceptacji zaproszenia przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a mianowicie:

  • obywateli państw członkowskich UE,
  • państw członkowskich EFTA,
  • obywateli Wielkiej Brytanii,
  • obywateli wybranych krajów (Gruzja, Japonia, Kanada, Nowa Zelandia, Tajlandia, Republika Korei, Tunezja, Australia, Izrael, USA, Turcja),
  • zawodowych kierowców,
  • cudzoziemców posiadających pozwolenie na pracę w Polsce lub pełniących funkcję w organach podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zaleca się, aby zaproszenie było sporządzone na oficjalnym papierze firmowym, który jednoznacznie wskazywałby cel gospodarczy wizyty (negocjacje, podpisanie umowy, zapoznanie się z produktami), dane osoby zaproszonej (imię i nazwisko, numer paszportu), datę planowanego wjazdu i czas trwania podróży, a także podpis osoby upoważnionej i pieczęć firmy. Zaleca się również, aby do zaproszenia dołączyć aktualną kopię / wydruk z wyciągu z Krajowego Rejestru Sądowego lub z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na temat polskiego podmiotu zapraszającego.

Można wjechać do Polski z zaproszeniem w celach gospodarczych w ruchu bezwizowym lub z istniejącą wizą. Przy przekraczaniu granicy konieczne będzie okazanie powyższego zaproszenia oraz kopii odpisów z KRS/CEIDG funkcjonariuszowi Straży Granicznej RP (i przy spełnieniu innych wymogów przewidzianych w obowiązującym w Polsce prawie). Obywatele krajów objętych ruchem wizowym dotyczącym wjazdu na terytorium Polski od 16 października 2021 r. mogą bezpośrednio ubiegać się o wizę w polskich konsulatach na podstawie powyższego zaproszenia (z zachowaniem innych wymogów przewidzianych przez polskie prawo). Po uzyskaniu wizy takie osoby będą mogły przekroczyć granicę na podstawie wizy i zaproszenia biznesowego poprzez okazanie dokumentów funkcjonariuszowi Straży Granicznej (i przy spełnieniu innych wymogów przewidzianych w prawie obowiązującym w Polsce).