During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.
Wjazd do Polski obywateli Ukrainy odbywa się na podstawie:
Podczas wjazdu na terytorium RP przydatne są wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość. Jeśli dziecko nie ma dowodu tożsamości lub paszportu, przydatny jest akt urodzenia. Jednak w aktualnej sytuacji polski rząd podjął decyzję o możliwości przekraczania granicy polsko-ukraińskiej bez żadnych dokumentów. Osoby przekraczające tę granicę zwolnione są również z kwarantanny.
Jeśli obywatel Ukrainy wjechał do Polski na podstawie:
Po upływie pobytu na podstawie wizy krajowej można kontynuować pobyt bez wyjazdu w ramach ruchu bezwizowego do 90 dni z paszportem biometrycznym;
Dla osób przebywających w Polsce, którym kończy się czas legalnego pobytu w przeciągu kilku dni będą na stronie ua.gov.pl specjalne, szczegółowe informacje na ten temat. Pobyt tych osób w Polsce nadal będzie legalny!
Przedłużenie legalnego pobytu jest możliwe przed jego upływem poprzez złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub w razie spełnienia przesłanek wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt stały. Wnioski składa się w urzędzie wojewódzkim, właściwym ze względu na miejsce pobytu.
Potem takie osoby będą mogły zadecydować, czy zostają w Polsce, czy chcą jechać dalej czy wrócić na Ukrainie, gdy sytuacja się unormuje.
Osoby uciekające z Ukrainy do Polski mogą również starać się o otrzymanie statusu uchodźcy (procedura otrzymania tego statusu zostanie opisana w kolejnym artykule).
Do obowiązków osób ubiegających się o status uchodźcy należy, m.in.:
W związku z powyższym osoby ubiegające się o status uchodźcy nie będą mogły opuścić terytorium Polski (w tym powrócić do ojczyzny), do momentu wydania decyzji dotyczącej przyznania im statusu. Dlatego warto na początku skorzystać z możliwości przebywania na terytorium RP na podstawie innych dokumentów lub procedur legalizujących pobyt.