During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Prawo podatkowe jest la Ciebie niejasne? Zobacz, jak uzyskać interpretację!

Resort finansów udał się w stronę podatników i umożliwił im otrzymanie urzędniczej interpretacji konkretnego problemu w zakresie prawa podatkowego. A wszystko po to, by rozwiać wątpliwości prawne podatników. Kto i kiedy może wnioskować o taką interpretację podatkową?

Wydawanie interpretacji podatkowych reguluje ordynacja podatkowa. Zgodnie z jej przesłaniem, Ministerstwo Finansów dąży do tego, by zagwarantować jednolite stosowanie przepisów prawa podatkowego przez wszelkie organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej. Dokonać to się ma właśnie za pomocą odpowiednich ich interpretacji, z urzędu lub na wniosek, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jakie dane powinna zawierać wydana interpretacja podatkowa?

- opis kwestii, w związku z którą jest dokonywana interpretacja przepisów prawa podatkowego
- obszerne i kompleksowe wyjaśnienie zakresu oraz sposobu zastosowania interpretowanych przepisów prawa podatkowego do opisanego zagadnienia wraz z uzasadnieniem prawnym

W jaki sposób należy ubiegać się o interpretację?

Podatnik jest zobowiązany do uzasadnienia potrzeby wydania takiej interpretacji. W takim wniosku musi przedstawić zagadnienia oraz wskazać przepisy prawa podatkowego, jakie wymagają wydania interpretacji. Wnioskodawca musi też wskazać na istnienie niejednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego w ustalonych decyzjach, postanowieniach i interpretacjach indywidualnych opublikowanych przez organy podatkowe w tych samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych oraz w identycznych stanach prawnych. Koszt jest równy 40zł od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego będącego sprawą w dokumencie. Jeżeli w jednym wniosku zostało zawartych kilka stanów faktycznych (zdarzeń przyszłych), jakie mają być kwestią interpretacji, koszt trzeba uiścić za każdy opisany stan faktyczny (zdarzenie przyszłe). Niezbędne dokumenty ORD-IN, ORD-IN/A i ORD-WS, ORD-WS/a, ORD-WS/B dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Kiedy wnioskodawca uzyskuje odpowiedź?

Interpretacja indywidualna jest wydawana zgodnie z przepisami bez zbędnej zwłoki, jednak nie później, niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku przez odpowiedni organ. Do tego trzymiesięcznego terminu nie są wliczane okresy przewidziane dla wykonania określonych czynności np. wezwania do uzupełnienia.

Co dają interpretacje?

W ordynacji podatkowej mamy wyróżnioną interpretację ogólną i indywidualną. Ta pierwsza jest kierowana przez fiskusa do wszystkich podatników w celu jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej. Z kolei indywidualna interpretacja podatkowa jest odpowiedzią organów skarbowych prawno-skarbowych skutków postępowania wnioskodawcy w konkretnym wypadku. Praktyka wydawania interpretacji, w obydwu przypadkach, ma dać gwarancję podatnikowi, że zastosowanie się do ich treści nie będzie miało negatywnych skutków. Rozwiązanie to nie tylko wpływa na decyzje przedsiębiorcy, ale również chroni go przed konsekwencjami skarbowymi.

Jeśli podatnik nie zgadza się z treścią wydanej interpretacji, może ją oczywiście zaskarżyć do właściwego sądu. Taka opcja jest szczególnie istotna patrząc pod kątem praktyki wydawanych decyzji. Są sporządzane przez urzędników a to nie gwarantuje z kolei jednolitych rozwiązań w tej danej sprawie. Ponadto brak precyzji potwierdza praktyka, zgodnie z którą, jeden stan faktyczny opisuje wiele różnych interpretacji.

Musimy pamiętać, że wydane interpretacje podatkowe nie są wiążące. Co więcej, resort może ingerować w ich treść nawet już po wydaniu decyzji. Co to oznacza? Oznacza to, że urzędnicy nadal mają śmiałość podejmowania decyzji, którą mogą, ale nie muszą, umotywować istniejącą interpretacją podatkową.