During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Biuro usług płatniczych

 Biurem usług płatniczych może być osoba prawna, osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Działalność biur usług płatniczych jest działalnością regulowaną, dlatego biuro usług płatniczych musi zostać wpisane do rejestru dostawców usług płatniczych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego, aby mieć uprawnienia do świadczenia usług przekazu pieniężnego. Taką działalność można prowadzić wyłącznie na terytorium RP, poprzez oddziały lub za pośrednictwem agentów.

 Biuro usług płatniczych jest zobowiązane do spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim powinno posiadać rozwiązania organizacyjne pozwalające na wyliczenie całkowitej miesięcznej kwoty transakcji płatniczych oraz wykonanie obowiązków wynikających z ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zgodnie z tą ustawą, biuro usług płatniczych ma obowiązek rejestracji transakcji w przypadku przeprowadzania transakcji powyżej 15 000 euro. Obowiązek rejestrowania takiej transakcji występuje również w przypadku, gdy jest ona przeprowadzana za pomocą więcej niż jednej operacji, gdy okoliczności wskazują, że są one ze sobą powiązane oraz zostały podzielone na kilka operacji z zamiarem uniknięcia obowiązku rejestracji.

Średnia całkowitej kwoty transakcji płatniczych z poprzednich 12 miesięcy wykonanych przez biuro usług płatniczych, w tym przez agentów, za pośrednictwem, których świadczy ono usługi płatnicze, nie może przekraczać kwoty 500 000 euro miesięcznie. Biuro usług płatniczych jest zobowiązane także do okresowego przekazywania Komisji Nadzoru Finansowego informacji o łącznej wartości i liczbie transakcji płatniczych wykonanych, w tym także przez jego agentów.

Ponadto osoba zarządzająca biurem nie może być prawomocnie skazana za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, a także przestępstwo finansowania przestępstwa o charakterze terrorystycznym, lub przestępstwo skarbowe.

Należy zaznaczyć, że biuro usług płatniczych, które występuje z wnioskiem o wpis, jest zobowiązane do posiadania programu działalności i planu finansowego na okres pierwszych 12 miesięcy działalności, jednak nie ma obowiązku przekazywania tych dokumentów do Komisji Nadzoru Finansowego wraz z wnioskiem o wpis do rejestru.

Biuro usług płatniczych jest zobowiązane do przestrzegania zaleceń wydawanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jest także zobowiązane do ochrony środków pieniężnych otrzymanych od użytkowników w celu wykonania transakcji płatniczych. Obowiązek ten można wykonać przez zawarcie z bankiem krajowym lub instytucją kredytową, oddziałem banku zagranicznego albo zakładem ubezpieczeń, umowy gwarancji bankowej albo ubezpieczeniowej albo umowy ubezpieczenia.