During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Odpowiedzialność za niezłożenie sprawozdania finansowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

 Na zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spoczywa obowiązek złożenia w Krajowym Rejestrze Sądowym rocznego sprawozdania finansowego, odpisu uchwały lub postanowienia o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Roczne sprawozdanie finansowe powinno zostać zatwierdzone nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Zatem w przypadku, gdy w spółce rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czas na zatwierdzenie sprawozdania finansowego jest do końca czerwca, a ostatnim dniem na złożenie w Krajowym Rejestrze Sądowym sprawozdania finansowego jest 15 lipca.

 Niewykonanie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego wiąże się z odpowiedzialnością, której podstawy uregulowane są w ustawie z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości oraz w ustawie z dnia 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym. Konsekwencją niezłożenia sprawozdania w Krajowym Rejestrze Sądowym są sankcje, które może zastosować sąd rejestrowy, podczas postępowania przymuszającego. Jeżeli dokumenty nie zostały złożone w terminie, sąd wzywa do ich złożenia, wyznaczając 7-dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny. Grzywnę można zastosować wielokrotnie. Inną możliwą sankcją jest wszczęcie postępowania o rozwiązaniu podmiotu wpisanego do rejestru. Rozwiązanie jest dokonywane bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, jeżeli nie złożono sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe. Ponadto niezłożenie sprawozdania finansowego to przestępstwo, za które członkom zarządu grozi grzywna albo kara ograniczenia wolności, zgodnie z przepisami Kodeksu karnego. Karę grzywny można wymierzyć w stawkach dziennych. Najniższa liczba stawek wynosi 10, a najwyższa 540. Stawka dzienna nie może być niższa od 10 złotych, ani przekraczać 2 000 złotych. Z kolei kara ograniczenia wolności może trwać najkrócej miesiąc, najdłużej 2 lata i może polegać na wykonywaniu nieodpłatnej pracy na cele społeczne lub na potrąceniu 10% do 25% wynagrodzenia za pracę na cel społeczny.