During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Polski Ład – zmiany dla spółek holdingowych

 Na dzień 1 stycznia 2022 r. planowane jest wejście w życie przepisów wprowadzanych przez program Polski Ład. M. in. zmiany dotyczyć będą opodatkowania spółek holdingowych, które zostały określone w nowowprowadzonym do Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rozdziale 5b - „Opodatkowanie spółek holdingowych”.

W projekcie zostały zdefiniowane pojęcia  spółki holdingowej, spółki zależnej, krajowej spółki zależnej i zagranicznej spółki zależnej. Spółką holdingową może być wyłącznie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, posiadająca polską rezydencję podatkową. Podstawowym warunkiem uznania spółkę za holdingową jest posiadanie przez nią nieprzerwanie przez okres co najmniej 1 roku bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów lub akcji w kapitale spółki zależnej. Ponadto przepisy będą dotyczyć holdingów jednopoziomowych - spółka zależna nie może posiadać więcej niż 5% udziałów lub akcji w kapitale innej spółki, ani m.in. tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym czy ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną. Podobnie jak spółka holdingowa, również spółka zależna nie może korzystać z określonych zwolnień podatkowych ani należeć do Polskiej Grupy Kapitałowej.

Zmiany zostały oparte na dwóch podstawowych zasadach:

  • zwolnieniu od CIT 95% kwoty dywidend otrzymywanych przez spółkę holdingową od spółek zależnych

W obecnie obowiązującym stanie prawym zwolnienie to wynosi 100%, jednak dotyczy ograniczonej części podmiotów – znajdujących się na terenie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nowe zasady zmniejszają zwolnienie do 95%, jednak rozszerzają jego zakres podmiotowy o spółki spoza UE i EOG. Pozostała część dywidendy, nieobjęta projektowanym zwolnieniem - 5% kwoty dywidendy, będzie podlegała opodatkowaniu CIT na zasadach ogólnych dla opodatkowania dywidend, według stawki podatku 19%.

  • pełnym zwolnieniu od CIT zysków ze zbycia udziałów lub akcji w spółkach zależnych

Zmiana ta dotyczy zwolnienia od podatku dochodowego dochodów osiągniętych przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, pod warunkiem złożenia przez spółkę holdingową do urzędu skarbowego oświadczenia o zamiarze skorzystania z takiego zwolnienia na 30 dni przed transakcją.

Zwolnienie to nie będzie mieć zastosowania do zbycia udziałów lub akcji spółek, których co najmniej 50% wartości aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone w Polsce lub prawa do takich nieruchomości.

Oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia musi zawierać:

1) imiona i nazwiska lub nazwy, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej stron umowy;

2) nazwę, adres oraz numer identyfikacji podatkowej spółki zależnej, której udziały (akcje) będą zbywane;

3) wskazanie udziału w kapitale spółki zależnej, który będzie przedmiotem odpłatnego zbycia;

4) planowaną datę zawarcia umowy.

W przypadku wejścia w życie powyższych przepisów podatnik będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z dotychczas obowiązujących, czy nowych zwolnień. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie została przewidziana możliwość ich łączenia, a więc jeśli spółka skorzysta z dotychczasowego uregulowania, nie będzie mogła ona otrzymać zwolnienia przy zbyciu udziałów lub akcji spółki zależnej.