During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Spółka nieruchomościowa

 1 stycznia 2021 roku weszły w życie zmiany w przepisach podatkowych. Jedną ze zmian jest wprowadzenie pojęcia  „spółka nieruchomościowa”.  Spółka nieruchomościowa została zdefiniowana jako podmiot niebędący osobą fizyczną, zobowiązany do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości oraz:

  1. dla nowych podmiotów – na pierwszy dzień roku podatkowego co najmniej 50% wartości rynkowej aktywów stanowiła wartość rynkowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości,
  2. dla pozostałych – na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy co najmniej 50% wartości bilansowej aktywów stanowiła wartość bilansowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości oraz gdy przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności nieruchomości (lub praw do nich) oraz udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, stanowiły co najmniej 60% ogółu przychodów podatkowych lub ujętych w wyniku finansowym netto.

Dodatkowo spółkami nieruchomościowymi będą te podmioty, których wartość nieruchomości  przekracza 10 mln złotych.

Na spółki nieruchomościowe został nałożonych szereg nowych obowiązków. Spółka nieruchomościowa będzie płatnikiem podatku dochodowego. Podatek będzie obejmował transakcje dotyczące zbywania udziałów, akcji, ogółu praw i obowiązków, tytuły oraz uczestnictwa, jeśli co najmniej jedna ze stron będzie podmiotem niemającym siedziby oraz zarządu na terytorium Polski lub jest nią osoba fizyczna, która nie ma miejsca zamieszkania na terytorium RP. W takiej sytuacji spółka nieruchomościowa będzie zobowiązana wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczkę na podatek od dochodu z tego tytułu w wysokości 19%, w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód. Zbywający, tj. podatnik, będzie ze swojej strony zobowiązany przed tym terminem, przekazać spółce nieruchomościowej kwotę zaliczki na podatek. W terminie wpłaty zaliczki na podatek spółka nieruchomościowa będzie zobowiązana przesłać podatnikowi informację o wpłaconej zaliczce na podatek według ustalonego wzoru.

Podmioty objęte definicją spółki nieruchomościowej obowiązane będą do przekazania Szefowi KAS w terminie do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego informacji o podmiotach posiadających bezpośrednio lub pośrednio w spółce udziały wraz z podaniem ich liczby. Przekazywane przez spółki nieruchomościowe informacje mają dotyczyć podmiotów posiadających co najmniej 5% udziałów. 

W sytuacji, gdy spółka nieruchomościowa nie posiada siedziby lub zarządu na terenie Polski, zobowiązana będzie ustanowić przedstawiciela podatkowego. Przedstawiciel podatkowy będzie wykonywać obowiązki płatnika w imieniu i na rzecz spółki nieruchomościowej.