During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Przydatne artykuły

Zatrudnienie obcokrajowca w Polsce zdalnie

Zatrudnienie cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polski kompleksowo regulowane jest przez ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Bez znaczenia jest przy przypisaniu podmiotu do kategorii cudzoziemców region bądź kraj, którego przyszły zatrudniony miałby mieć obywatelstwo.

Czytaj więcej→

Przedstawicielstwo przedsiębiorcy zagranicznego

Każdy zagraniczny przedsiębiorca ma prawo do stworzenia swojego przedstawicielstwa na terenie Polski. Jest to niesamodzielna prawnie i podporządkowana jednostka organizacyjna, która prowadzi działalność tylko i wyłącznie w kwestii reklamy i promocji przedsiębiorcy zagranicznego na terenie Polski.

Czytaj więcej→

Rejestracja podmiotu jako płatnika VAT. Do czego trzeba być gotowym?

W ostatnim czasie wprowadzono zmiany w ustawie o podatku VAT. Wprowadzone zmiany niosą za sobą pewne całkiem spore konsekwencje przede wszystkim w kwestiach takich jak rejestracja VAT po dniu 01-01-2017.

Czytaj więcej→

Większość zwykła, bezwzględna i kwalifikowana przy głosowaniu w spółkach

Zgromadzenie wspólników jest organem właścicielskim będącym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, choć czasem nazwa ta realizowana jest do zgromadzenia akcjonariuszy w spółce akcyjnej, co jest opcją nieprawidłową. Zgromadzenie wspólników - jak z nazwy wynika - opisuje poglądy wspólników, a więc osób, jakie wniosły do spółki kapitał na zasadzie swoich wkładów. Nic więc niespodziewanego, że organ ten realizuje najistotniejsze decyzje w spółce. Wspólnicy realizują decyzje tyczące działalności spółki za pomocą uchwał, jakie zapadają na zgromadzeniu wspólników (art. 227 § 1 ksh). Zgromadzenie wspólników jest ważkie, bez względu na ilość reprezentowanych na nim udziałów (art. 241 ksh). Na zgromadzeniu głosowanie jest realizowane udziałami. Co do zasady wspólnik ma tyle głosów ile udziałów ma (wyjątek: udziały o innej  wartości nominalnej i tzw. udziały uprzywilejowane). Zgodnie z terminologia, legalnymi głosami są głosy „za”, „przeciw” lub „wstrzymujące się” oddane w trakcie głosowania w sposób zgodny z ustawą lub umową spółki (art. 4 § 1 pkt.9 ksh). 

Czytaj więcej→

Od stycznia 2017 roku zmiany w uzyskiwaniu zwrotu VATu!

Rozliczenie za styczeń 2017 było ostatnim rozliczeniem realizowanym na starych zasadach. W kolejnym miesiącu nastąpiła zmiana uzyskiwania zwrotu VAT w terminie 25 dni. Dodatkowo organy podatkowe dostały opcję skontrolowania podatnika w ramach procedur sprawdzających. Dodatkowa zmiana, to konieczność przedłużenia terminu zwrotu podatku przez naczelnika urzędu skarbowego, na wniosek innych organów, np. CBA, ABW.

Czytaj więcej→