During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.
1 listopada zostały wprowadzone zmiany w działaniu mechanizmu podzielonej płatności, który dotyczy podatku VAT. W przypadku niektórych grup towarów i usług korzystanie z tego mechanizmu będzie obowiązkowe!
Co to jest płatność podzielona?
Jest to Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP), w języku angielskim - split payment, ten mechanizm pozwala radzić sobie z rozciąganiem płatności podatku VAT przez przedsiębiorców. MPP polega na tym, że kwota netto trafia na jeden rachunek firmy, a kwota VAT - na inny rachunek, zwany kontem VAT. To konto może być używane głównie do:
- płatności podatku VAT;
-płatności innych podatków;
-opłata składek za ubezpieczenie społeczne.
Rachunek VAT można prowadzić tylko w polskiej walucie (złotych). Wymóg ten znacznie ogranicza zdolność do płacenia kontrahentom w innych walutach. Ponadto innowacja znacznie ogranicza przedsiębiorców zagranicznych, którzy są płatnikami podatku VAT w Polsce. Teraz polscy kontrahenci będą mogli płacić (w przypadku, gdy faktura sprzedaży zawiera polski podatek VAT) tylko na rachunek w PLN w polskim banku i OBOWIĄZKOWY z białej listy podatników. Płatność na konta bankowe w innych krajach nie będzie możliwa, bo białe konta podatników są możliwe tylko wtedy, gdy rachunek bieżący jest otwarty tylko w polskim banku.
Jak działa MPP?
Mechanizm podzielonej płatności, jako decyzja dobrowolna, zaczął funkcjonować od 1 lipca 2018 r. Od tego dnia kupujący decyduje, czy użyć tego mechanizmu. Jeśli chce skorzystać z mechanizmu podzielonej płatności, sprzedawca nie ma prawa jemu odmówić, a kupujący płaci wskazując kwoty netto i brutto, numer faktury i dane podatkowe odbiorcy. W tym formacie płatności, bank automatycznie dzieli płatność na netto / brutto i zalicza kwotę VAT na rachunek VAT przedsiębiorcy.
Pieniądze na rachunku VAT należy przelać tylko w polskich złotych, a w informacjach o przelewie należy wpisać:
- Kwota podatku VAT z faktury;
- Kwota sprzedaży brutto;
- numer faktury;
- Numer NIP usługodawcy / sprzedawcy.
Mechanizm podzielonej płatności - jakie zmiany się pojawiły?
Zgodnie z innowacjami od 1 listopada 2019 r. przy sprzedaży niektórych towarów i usług o wartości ponad 15 000 złotych brutto mechanizm podziału płatności jest obowiązkowy. Od września 2019 r. będzie stosowana tzw. „Biała lista VAT”. Ona będzie zawierać informacje o rejestracji, anulowaniu rejestracji i statusie podatnika VAT, a także numerach rachunków bankowych przedsiębiorców.
Tylko konta rozliczeniowe mogą być umieszczone na białej liście podatników. Eliminuje to proces mechanizmu podzielonej płatności dla kont oszczędnościowych. Jeżeli wykonawca prześle pieniądze na konto inne niż wskazane na białej liście, a kwota przekroczy 15 000 złotych, nie będzie on w stanie wskazać tej kwoty w linii wydatków – koszt uzyskania przychodu, które zmniejszają podstawę opodatkowania do obliczenia podatku dochodowego. Dlatego, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, trzeba sprawdzić, czy konto kontrahenta znajduje się na białej liście przy każdym MPP.
Podział płatności jest wymagany w przypadku usług sprzedaży krajowej, usług budowlanych i towarów, które do tej pory nie były solidarnie odpowiedzialne. Między innymi części zamienne i akcesoria do samochodów, produktów węglowych lub telewizorów, a także energii.
W przypadku płatności podzielonej sprzedawca i odbiorca muszą być płatnikami podatku VAT. Sprzedawca i kupujący muszą posiadać firmowe konto bankowe, ponieważ nie można otworzyć rachunku VAT dla prywatnych kont oszczędnościowych.
Kary za niestosowanie MPO
Ważne! Podczas fakturowania konieczne jest, aby faktura zawierała wskazówkę „mechanizm podzielonej płatności”, ponieważ jej brak może prowadzić do znacznej grzywny - 30 procent zobowiązania podatkowego wskazanego na fakturze. Sprzedawca może uniknąć tej kary, jeśli kupujący zapłaci pełną kwotę, zgodnie z podatkiem VAT, w systemie podzielonej płatności.
Brak sformułowania nie zwalnia kupującego z obowiązku odrębnej płatności - za niezgodność z mechanizmem podzielonej płatności zostanie nałożona grzywna w wysokości 30% kwoty VAT na zakupione towary i usługi.
W dokumencie wyjaśniającym do projektu zmiany Ministerstwo Finansów wskazało, że kupujący powinien wiedzieć, który produkt / usługa jest przedmiotem transakcji, ponieważ kupujący inicjuje płatność i jest odpowiedzialny za wybór jej formy. Kupujący nie może polegać wyłącznie na informacjach sprzedającego, który może spróbować uniknąć płatności zgodnie z mechanizmem podzielonej płatności.
Faktura bez oznaczenia „mechanizm podzielonej płatności” może zostać skorygowana przez sprzedawcę wystawioną fakturą korygującą. Kupujący, widząc brak oznaczenia na wystawionej fakturze, może wystawić notę korygującą i przekazać ją sprzedawcy.
Temat mechanizmu podzielonej płatności jest dość nowy i istnieje wiele niejasnych i nierozwiązanych kwestii. Aby uniknąć nieprzyjemnych praktyk, zalecamy konsultować się z księgowymi i podchodzić do sprawy w sposób jak najbardziej odpowiedzialny.
Nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem!