During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.
Od 1 stycznia 2019 roku w Polsce weszła w życie nowa ustawa o PPK (Pracowniczych Planach Kapitałowych), która zakłada nowy rodzaj oszczędzania na emeryturę. Sam system PPK był wdrażany etapami, w zależności od liczby pracowników, a od 1 stycznia 2021 r. PPK ma wpływ na wszystkie firmy, które działają na polskim rynku i zatrudniają pracowników. Warto zaznaczyć, że mali przedsiębiorcy muszą do 23 kwietnia podpisać umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową, a umowę o prowadzenie PPK do 10 maja 2021 roku.
Co to jest PPK?
PPK to dobrowolny i prywatny system długoterminowego oszczędzania, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa finansowego pracowników poprzez oszczędzanie na rachunku PPK, który z kolei działa na takich samych warunkach jak i lokata w bankowa. Środki będą wpływać na konto z trzech źródeł: od pracodawcy, od pracownika oraz od państwa (jednorazowo 250 zł, a następnie co roku po spełnieniu określonych warunków konto pracownika zostanie zasilone kwotą 240 zł). Wszystkie osoby oficjalnie zatrudnione w wieku od 18 do 55 lat automatycznie przystępują do programu, niezależnie od rodzaju umowy, na podstawie której pracują (bądź to umowa o pracę, czy innego rodzaju). Osoby, które ukończyły 55 lat, ale nie ukończyły jeszcze 70 lat, będą musiały złożyć wniosek pracodawcy, jeśli chcą przystąpić do PPK. Członek PPK może zrezygnować z programu na podstawie pisemnego wniosku złożonego pracodawcy. Projekt zakłada jednak możliwość dołączenia do programu w dowolnym momencie.
Wpłaty, które trafiają na konto PPK, stanowią składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. W takim przypadku pracownik musi odliczyć 2% wynagrodzenia, a pracodawca - 1,5%. Istnieją również dodatkowe składki, które można wpłacać na dobrowolnej zasadzie. Jednocześnie w ciągu miesiąca na konto PPK może wpłynąć łącznie od 3,5% do 8% wynagrodzenia. Jest jednak ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy zarabiają mniej. Jeżeli pracownik ma miesięczne wynagrodzenie równe lub mniejsze niż 120% płacy minimalnej w bieżącym roku, to może wpłacać składkę w wysokości 0,5% wynagrodzenia.
Środki zgromadzone przez pracownika w programie PPK zostaną mu wypłacone po ukończeniu 60 lat (zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet). Od tych oszczędności nie jest pobierany żaden podatek. Ustawodawstwo przewiduje również możliwość wypłaty 25% oszczędności w przypadku poważnej choroby uczestnika PPK, jego małżonka lub jego dzieci.
Pracodawca powinien pamiętać, że jeśli pracownik nie złoży rezygnacji z udziału w programie, to będzie musiał zarejestrować pracownika w PPK i rozpocząć wpłatę. W związku z tym, jeśli prowadzisz firmę w Polsce lub działalność gospodarczą, zatrudniającą pracowników, powinieneś być gotowy do rozpoczęcia rejestracji w systemie PPK. Umowa o zarządzanie funduszem PPK zawierana jest pomiędzy pracodawcą a wybraną przez niego instytucją finansową. Pracodawca może wybrać dowolną instytucję finansową, pod warunkiem, że została ona przyjęta do programu. Lista takich instytucji znajduje się na portalu PPK.
Przystąpienie obcokrajowca do programu PPK będzie traktowane jako dodatkowy argument przemawiający za jego przyjęciem przy rozpatrywaniu wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt stały w Polsce. Zgodnie z art. 117 ustawy o PPK z dnia 4 października 2018 r. Pracownicy UdsC będą mieli dostęp do listy rachunków w programie i będą mogli sprawdzić, czy wnioskodawca jest uczestnikiem programu. Posiadanie konta będzie oznaczało, że cudzoziemiec zaczął oszczędzać na emeryturę, co świadczy o jego zamiarze pozostania w Polsce.
Nie musi wprowadzać systemu PPK samozatrudniony, czyli osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, o ile nie zatrudnia osób będących osobami zatrudnionymi w rozumieniu ustawy o PPK, jak i mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat.