During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.
Zaproszenie jest dokumentem, dzięki któremu cudzoziemiec może uzyskać wizę. Na tej podstawie może wnioskować o wizę, której cel wydania jest oznaczony numerem „02”, co oznacza cel odwiedzin u rodziny lub przyjaciół.
Zaproszenie nie uprawnia do podjęcia pracy w Polsce. Jednak jeśli cudzoziemiec przebywa w Polsce na wizie wydanej na tej podstawie, może pracować pod warunkiem uzyskania zezwolenia na pracę lub zarejestrowania oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Dużym ograniczeniem dla cudzoziemca, który wjechał do Polski na podstawie wizy wydanej na podstawie zaproszenia jest to, że nie ma możliwości złożenia wniosku o udzielenie jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Polskie przepisy prawne stanowią, że o wydanie zezwolenia jednolitego nie mogą ubiegać się cudzoziemcy, którzy przebywają na terytorium Polski na podstawie wizy wydanej w celu turystycznym lub w celu odwiedzin u rodziny lub przyjaciół.
Zaproszenie wpisuje się do ewidencji zaproszeń na wniosek zapraszającego. Organem właściwym do wpisania zaproszenia do ewidencji jest wojewoda właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę zapraszającego. Zaproszenie jest ważne we wskazanym przez zapraszającego okresie, jednak nie może trwać dłużej niż 1 rok. Zapraszającym może być:
Zapraszający wnioskując o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń wypełnia formularz, który zawiera między innymi informację o liczbie cudzoziemców zaproszonych w ciągu roku poprzedzającego złożenie wniosku o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń, możliwościach majątkowych i zarobkowych zapraszającego, a także warunkach zakwaterowania zapraszanego cudzoziemca. Zapraszający zobowiązuje się do pokrycia kosztów związanych z pobytem cudzoziemca, w tym kosztów zakwaterowania, wyżywienia i ewentualnego leczenia, pokrycia kosztów podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, oraz kosztów wydania i wykonania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Wraz z wnioskiem należy przedstawić dokument potwierdzający tożsamość zapraszającego (np. dowód osobisty lub paszport), dokumenty potwierdzające możliwość pokrycia kosztów związanych z pobytem cudzoziemca (np. wyciąg z rachunku bankowego), dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, w którym będzie zakwaterowany cudzoziemiec (np. akt notarialny) oraz potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej za zaproszenie (27 zł).
Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu: info@consultinvest.pl