During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.
Nabycie przez cudzoziemca prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonych w Polsce wymaga zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości omówione zostały w art. 8 ust. 1 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Zgodnie z przywołanym przepisem nie wymaga uzyskania zezwolenia:
Zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości wskazane powyżej nie mają zastosowania, gdy przedmiotem nabycia są nieruchomości położone w strefie nadgranicznej oraz grunty rolne o powierzchni przekraczającej 1 ha. Kiedy spółka jest kontrolowana, czyli jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy, ale jest też przedsiębiorcą obszaru EOG (siedziba w Polsce) – art. 1 ust 2 pkt 4, Zgodnie z art. 8 ust 2 tej ustawy: „Nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemców, będących obywatelami lub przedsiębiorcami państw - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej, z wyjątkiem nabycia:
W związku z powyższym obecnie spółka będąca cudzoziemcem z siedzibą na terytorium Polski, bez względu na to skąd pochodzą wspólnicy lub członkowie zarządu i jakie mają obywatelstwo, nie musi uzyskać zezwolenia na nabycie nieruchomości wydawanego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Zezwolenie wydawane jest w formie decyzji administracyjnej (w zasadzie uznaniowej) na podstawie wniosku złożonego przez cudzoziemca. Brak jest gotowego formularza wniosku. Zezwolenie wydaje się, jeżeli nabycie nieruchomości nie spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego. Dodatkowym wymogiem uzyskania zezwolenia jest konieczność wykazania przez cudzoziemca, że zachodzą okoliczności potwierdzające jego więzi z Rzeczpospolitą Polską, takie jak na przykład: posiadanie polskiego pochodzenia, zawarcie związku małżeńskiego z obywatelem polskim, posiadanie zezwolenia na pobyt czasowy, stały lub rezydenta długoterminowego UE, a także wykonywanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności gospodarczej lub rolniczej, zgodnie z przepisami prawa polskiego.