During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Rejestracja podmiotu jako płatnika VAT. Do czego trzeba być gotowym?

W ostatnim czasie wprowadzono zmiany w ustawie o podatku VAT. Wprowadzone zmiany niosą za sobą pewne całkiem spore konsekwencje przede wszystkim w kwestiach takich jak rejestracja VAT po dniu 01-01-2017.

Podatnicy, którzy decydują się na rozpoczęcie działalności gospodarczej muszą dokładnie przejrzeć umowę. Są sytuacje, w których obowiązkowo będziemy musieli stać się płatnikami podatku od towarów i usług. Będzie tak chociażby wtedy, gdy rozpoczynamy działalność w usługach prawnych, doradczych i specjalistycznych. W wielu sytuacjach jednak to my sami jako rejestrujący firmę będziemy decydowali o tym czy chcemy opłaty tytułem podatku VAT ponosić. Co ważne uległ również zmianie próg zwolnienia podatkowego, który od 1 stycznia wynosi 200 000 zł.

Jeszcze zupełnie niedawno zarejestrowanie się jako podatnik VAT nie było niczym trudnym i zajmowało kilka chwil. Wystarczał jedynie poprawnie wypełniony formularz VAT-R. Organy administracyjne nie musiały w tej kwestii podejmować w zasadzie żadnej decyzji. Z początkiem 2017 roku również ta kwestia uległa zmianie. Urzędy na terenie całej Polski rozpoczęły stosowanie nowych przepisów wedle których muszą podejmować wiele czynności mających na celu sprawdzenie podatnika przed rozpoczęciem działalności w celu sprawdzenia czy jest on zmuszony czy też zwolniony z opłacania podatku VAT.

Zwykle organy podatkowe w tym celu wykonują:

- opis rodzaju działalności gospodarczej podlegającej podatkowi VAT.

- ustalenie tytułu prawnego dla miejsca, w którym rejestrowana jest siedziba firmy.

- opis profilu firmy w modelu biznesowym.

- zebranie i ustalenie informacji o księgowości firmy i miejscu, w którym znajdować się będzie dokumentacja księgowa.

- umowa spółki (w przypadku spółek z o.o.).

 

Wzrosła również rola kontaktu z podatnikiem. Nieprawidłowe dane czy też brak kontaktu właśnie mogą skutkować odmową przydzielenia indywidualnego numeru VAT. Jeżeli osoba rejestrująca firmę mimo wezwania nie stawia się w urzędzie również może być to przesłanką do odmownej decyzji.