During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.
Do niedawna cechą charakterystyczną spółki komandytowej było specyficzne opodatkowanie, które pozwalało na zminimalizowanie obciążeń podatkowych. Od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe będą podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Co to oznacza?
W odróżnieniu od spółek kapitałowych spółki jawne i komandytowe mogły wcześniej uniknąć tzw. podwójnego opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez spółkę. Do 2021 r. dochód spółki komandytowej był opodatkowany tylko na poziomie jej wspólników. Wprowadzenie nowych przepisów od 2021 r. spowoduje, że dochód uzyskany przez spółkę komandytową będzie opodatkowany zarówno na poziomie samej spółki, jak i jej wspólników. W związku z tym spółka komandytowa zapłaci CIT na tych samych zasadach, które obecnie obowiązują w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, spółce akcyjnej i spółce komandytowo-akcyjnej.
Spółka komandytowa zapłaci podatek dochodowy od osób prawnych według stawki podstawowej 19% lub preferencyjnej - 9%. Jednocześnie zwiększa się roczny przychód uprawniający do stosowania preferencyjnej stawki 9% CIT z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Wspólnicy natomiast zapłacą podatek od uzyskanych od spółki zysków.
Nowa zmiana będzie dotyczyła wszystkich spółek komandytowych, niezależnie od wielkości uzyskanych przychodów, statusu prawnego jej wspólników, a także roku podatkowego. Warto zaznaczyć, że spółki komandytowe, których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, będą zobowiązane do zamknięcia ksiąg rachunkowych w dniu poprzedzającym dzień uzyskania statusu podatnika CIT.
Istnieje również możliwość odroczenia stosowania nowych przepisów. Mianowicie wspólnicy spółki komandytowej będą mogli podjąć decyzję o zastosowaniu nowych przepisów nie od 1 stycznia 2021 r., a dopiero od 1 maja 2021 r., jeśli poinformują organ podatkowy o swojej decyzji do końca 2020 r. Jeżeli wspólnicy podejmą decyzję o opodatkowaniu według nowych zasad od 1 maja 2021 r., to na 30 kwietnia 2021 r. konieczne będzie zamknięcie ksiąg rachunkowych w spółce.