During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi

 Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (dalej oświadczenie) zwalnia cudzoziemca z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Z uwagi na fakt, że większość cudzoziemców w Polsce to imigranci z Ukrainy, Białorusi i Rosji, oświadczenie jest najpopularniejszym dokumentem wydawanym obcokrajowcom. Tylko obywatele sześciu krajów mogą otrzymać oświadczenie: Armenia, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Federacja Rosyjska lub Ukraina.

 Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi ma ograniczony okres ważności i umożliwia legalną pracę w Polsce bez posiadania zezwolenia na pracę przez 6 miesięcy z ciągu kolejnych 12 miesięcy. Okres 6 miesięcy nie jest związany z konkretnym pracodawcą, tylko z pracownikiem, co oznacza, że niezależnie od liczby pracodawców cudzoziemiec może pracować tylko pół roku w roku na podstawie takiego dokumentu. Oczywiście istnieje możliwość kontynuowania legalnej pracy w Polsce, ale w tym celu pracodawca musi uzyskać dla cudzoziemca zezwolenie na pracę, które wydaje wojewoda.

Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi wydawane jest na wniosek pracodawcy w ciągu 7-10 dni. Termin zarejestrowania oświadczenia zależy od miejscowości i liczby wniosków do zarejestrowania.

Aby zatrudnić cudzoziemca, pracodawca musi spełniać pewne warunki. Po pierwsze, pracodawca nie może mieć zaległości w ZUS i Urzędzie Skarbowym. Informacje te są weryfikowane podczas rejestracji oświadczenia, a jeśli znajdzie się zadłużenie nawet w wysokości 1 zł, urząd odmówi rejestracji oświadczenia lub zawiesi proces rejestracji do momentu otrzymania zaświadczenia o braku zaległości w opłacaniu składek lub podatków. Po drugie, oświadczenie może być zarejestrowane tylko na stanowiska, które nie znajdują się na liście prac sezonowych, ponieważ dla tych stanowisk istnieje osobne zezwolenie na pracę sezonową. Z reguły prace sezonowe obejmują działalność rolniczą, zakwaterowania i usługi gastronomiczne. Po trzecie, praca cudzoziemca nie wiąże się z pełnieniem funkcji w zarządzie spółki, funkcji prokurenta, prowadzeniem spraw spółki komandytowej lub spółki komandytowo-akcyjnej. W przypadku takich stanowisk istnieje również osobne zezwolenie na pracę.

Dokumenty, jakie należy złożyć:

  1. Kopia paszportu cudzoziemca;
  2. Oświadczenie o niekaralności pracodawcy;
  3. Wyciąg z rejestru CEIDG lub KRS;
  4. Kopia dowodu osobistego pracodawcy, jeżeli nie jest on zarejestrowany w KRS;
  5. Dowód wpłaty w wysokości 30,00 złotych;
  6. Pełnomocnictwo, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik.

Po zarejestrowaniu oświadczenia pracodawca musi przekazać je przyszłemu pracownikowi w celu uzyskania wizy, a także udokumentowania celu jego przyjazdu do Polski. W okresie obowiązywania stanu epidemii cudzoziemiec nie będzie mógł przyjechać do Polski jako turysta, tylko ze wskazaniem celu – pracy, studiów, prowadzenia działalności gospodarczej itp. Obecnie oświadczenia takie mogą być wydawane zarówno z pieczęcią urzędu i podpisem inspektora, jak i elektronicznie - z podpisem elektronicznym inspektora. Dokumenty te są równoznaczne i na ich podstawie można uzyskać wizę i przyjechać do Polski bez względu na formę.

Po przybyciu cudzoziemca należy podpisać z nim umowę zgodnie z warunkami wykazanymi w oświadczeniu i przedstawić tłumaczenie umowy na język zrozumiały dla cudzoziemca. Warto pamiętać, że zmiana warunków pracy powoduje konieczność zarejestrowania nowego oświadczenia dla cudzoziemca. Po podpisaniu umowy pracownik powinien zostać zgłoszony do ZUS, a kopie jego paszportu, wizy oraz oświadczenia należy przechowywać przez cały czas pracy cudzoziemca.

Obowiązkiem, o którym pracodawcy często nie wiedzą lub zapominają, jest informowanie organu, który zarejestrował oświadczenie, że pracownik rozpoczął pracę (nie później niż w pierwszym dniu rozpoczęcia pracy), że nie rozpoczął pracy (nie później niż 7 dni od daty rozpoczęcia pracy w oświadczeniu) oraz że pracownik zakończył pracę, jeśli zakończenie pracy nastąpiło przed terminem podanym w oświadczeniu. Powyższe zawiadomienia są obowiązkiem pracodawcy, który zatrudnił cudzoziemca, ale jednocześnie pomagają cudzoziemcowi mieć kilka oświadczeń w ciągu 6 miesięcy. Jeżeli pracodawca nie poinformował o tym, że cudzoziemiec w ogóle nie przyjechał do pracy, to takie oświadczenie zostanie automatycznie uznane za przepracowane, nawet jeśli cudzoziemiec nie przebywał na terytorium Polski. To nie pozwoli cudzoziemcowi otrzymać inną pracę na podstawie oświadczenia w ciągu roku od rejestracji pierwszego. Jeżeli pierwszy pracodawca poinformuje o niepodjęciu pracy, drugi pracodawca będzie mógł zarejestrować oświadczenie. Ponadto, jeśli cudzoziemiec podejmie pracę po miesiącu lub dwóch od wskazanego w oświadczeniu terminu rozpoczęcia pracy, dzięki powiadomieniu urzędu pracodawca będzie mógł zarejestrować kolejne oświadczenie na pozostały nieprzepracowany okres. Jeżeli pracodawca zdecyduje się na kontynuację współpracy z cudzoziemcem, można złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pobyt i pracę (tzw. karta pobytu).

Często procedura zatrudnienia cudzoziemców jest zbyt skomplikowana i niezrozumiała dla pracodawców, i oni zlecają prowadzenie spraw cudzoziemców firmom zewnętrznym. Przede wszystkim należy zawsze pilnować dwóch rzeczy: legalność pobytu cudzoziemca w Polsce i legalność jego pracy.