During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Przydatne artykuły

Diia.pl - cyfrowe pozwolenie na pobyt w UE

 Diia.pl jest to elektroniczny dokument wydawany obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 r., który w dniu 23 lipca 2022 r. został dodany do katalogu dokumentów pobytowych

Czytaj więcej→

Zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Czytaj więcej→

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce

 Aktualnie aktem prawnym regulującym zatrudnianie obywateli w Polsce jest Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Czytaj więcej→

Licencja transportowa dla transportu drogowego poniżej 3,5 t

 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1055 z dnia 15 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenia (WE) nr 1071/2009, (WE) nr 1072/2009 i (UE) nr 1024/2012 w celu dostosowania ich do zmian w transporcie drogowym (Dz.Urz.UE.L 2020 Nr 249, str. 17) wprowadziło m.in. zmianę w przepisach polegającą na objęciu obowiązkiem uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i licencji wspólnotowej przez przedsiębiorców wykonujących zawód przewoźnika drogowego rzeczy z wykorzystaniem pojazdów silnikowych lub zespołów pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 2,5 tony. Przepisy rozporządzenia weszły w życie z dniem 21 lutego 2022 r.

Czytaj więcej→

Informacje dla uchodźców z Ukrainy – cz. 2

 Po otrzymaniu statusu uchodźcy obcokrajowiec nie może podjąć pracy przez pierwsze 6 miesięcy trwania procedur. Ma do tego prawo, gdy zostanie objęty ochroną międzynarodową lub jeśli procedura przedłuża się, czyli trwa ponad pół roku i nie wynika to z winy cudzoziemca. W obu przypadkach jest on zwolniony z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Tym samym, zatrudnienie osoby objętej ochroną międzynarodową lub oczekującej na rozpatrzenie wniosku dłużej niż 6 miesięcy oznacza, że przełożonego obowiązują procedury takie same, jak w przypadku zatrudniania Polaków.

Czytaj więcej→