During our practice we have served versatile consulting to foundations, public funds, corporations and individual investors.

Przydatne artykuły

Założenie fundacji w Polsce

 Proces założenia fundacji i rozpoczęcia przez nią działalności obejmuje kilka etapów. Są one wymagane, aby fundacja mogła nabyć osobowość prawną. W celu założenia fundacji, są niezbędne:

  1. Ustalenie kapitału i stworzenie aktu fundacyjnego;
  2. Opracowanie statutu fundacji;
  3. Rejestracja fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Czytaj więcej→

Ceny transferowe

W 2018 roku 29 października prezydent Polski podpisał ustawę o zmianie podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, oraz kilka innych ustaw. Zmiany dotknęli także cen transferowych. Nowa ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku wprowadziła dużo zmian w kwestii dokumentowania transakcji między podmiotami powiązanymi.

Od dnia 1 stycznia 2019 roku sporządzanie dokumentacji, co do cen transferowych będzie odbywać się w dwa etapy. Do sporządzenia tej dokumentacji są zobowiązani podatnicy, czyj przychód w roku poprzedzającym przekroczył próg w 2 000 000 euro. Przy tym, że podstawowa kwota transakcji znajduje się na poziomie 50 000 euro i ten poziom zwiększa się w zależności od rozwoju finansowego spółki. Nowa ustawa podniosła próg dokumentacyjny, przy którym podatnicy są zobowiązaniu do sporządzenia dokumentacji cen transferowych. 

Czytaj więcej→

Zaświadczenie A1 w związku z delegowaniem pracowników do wykonywania pracy w innym państwie członkowskim

 Pracodawca, który chce delegować swojego pracownika do wykonywania pracy w innym państwie członkowskim, powinien zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi uzyskania zaświadczenia A1. Aby otrzymać zaświadczenie A1, musi być spełnionych kilka przesłanek.

Czytaj więcej→

Zezwolenie na nabycie nieruchomości

 Nabycie przez cudzoziemca prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonych w Polsce wymaga zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Czytaj więcej→

Obniżenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

 Decyzja o obniżeniu kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać podjęta z różnych powodów. Jedną z przyczyn może być brak równowagi pomiędzy zadaniami, które spółka chce wykonywać, a wysokością kapitału zakładowego. Innym powodem może być chęć wypłaty środków pieniężnych w celu zainwestowania ich w inny sposób. Częstym przypadkiem jest także obniżenie kapitału zakładowego z powodu zmiany składu osobowego spółki, które wynika z umorzenia udziałów części wspólników. Może się także zdarzyć, że istnieje konieczność uregulowania wysokości kapitału do wysokości zgodnej z rzeczywistą wartością wniesionych wkładów, gdy wartość wkładów niepieniężnych została na przykład zawyżona i w wyniku tego działania kapitał zakładowy nie został całkowicie pokryty. W przypadku, gdy że spółka przynosi straty, celem obniżenia kapitału zakładowego jest wyrównanie bilansu spółki.

Czytaj więcej→